Başarınızı düşüren faktörleri ele alarak iyileştirme üzerinde çalışın.

Üniversite hayali kuran öğrencilerin ilk sınavı olan YGS, (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) 13 Mart Pazar günü yapılıyor.

ÖSYS’nin ilk aşaması olan YGS (Yükseköğrenime Geçiş Sınavı) için geri sayım başladı. YGS’ye hazırlanan öğrenciler çok heyecanlı ancak adayların sınav öncesi yaşadıkları bu yoğun fiziksel, zihinsel ve duygusal stresle başa çıkabilmeleri için bazı önemler almaları gerekir. Sınava girecek öğrenciler için Uzman Psikolog Manolya Özek’ten sınav stresi ile baş etmenin yollarını öğrendik. İşte stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olacak öneriler..

GEVŞEME EGZERSİZLERİ YAPIN

Eğer kalp atışlarında hızlanma, nefes alıp verişin hızlanması, terleme ya da üşüme, baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal, çeşitli kaslarda gerginlik gibi fiziksel belirtiler yaşıyorsanız mutlaka gevşeme egzersizlerini öğrenin. Stresli olduğumuzda hepimizin gerdiği farklı bölgeler olur. Özellikle o bölgeleri sınav öncesinde rahatlatın. Önce gerin sonra gevşetin. Gerginlik ve gevşeklik arasındaki farkı hissedin.

DOĞRU NEFES ALMAYI ÖĞRENİN

Doğru nefes bir şarkıcı, tiyatrocu, sporcu için ne kadar değerliyse siz öğrenciler için de o kadar önemli. Derin nefes aldığınızda vücudunuz daha fazla oksijen alır, bu da hem vücudun gevşemesine hem de beynin daha verimli çalışmasına yarar. Eğer ‘yapamayacağım, kazanamayacağım’ gibi düşünceler sıklıkla zihninizden geçiyor, dikkatinizi toplamada güçlük çekiyorsanız…

BAŞARINIZI DÜŞÜREN FAKTÖRLERİ GÖZDEN GEÇİRİN

Şimdiye kadar edindiğiniz sınav sonuçlarınızı gözden geçirin. Başarınızı düşüren faktörleri ele alarak iyileştirme üzerinde çalışın. Bazı öğrencilerin kaygı nedeni konu eksiklikleri oluyor. Pazar günkü sınav için artık hedef yeni bilgi öğrenmek yerine bildiklerinize odaklanmak, son konu tekrarlarını yapmak, bol soru ve deneme çözmek olmalıdır.