ygs-sinav-sonucu
Sınavın sonucu neleri belirleyecek olursa olsun asla unutma bu sadece bir sınav.

13 Mart Pazar günü yapılacak olan YGS öncesi Aile ve Çift Terapisti Şamil Saribaş, üniversite adaylarını başarıya götürecek taktik ve stratejileri sıraladı…

UNUTMA, BU SADECE BİR SINAV

  • Her ne yaşamış ve yaşayacak olursan ol. Bu sınavın sonucu neleri belirleyecek olursa olsun asla unutma bu sadece bir sınav.
  • Cumartesi günü artık ders çalışma. Hala kafana takılanlar varsa göz atabilirsin. Cumartesi’nin keyfini çıkar, rahat ol istediklerini yap ve tabi abartma.
  • Cumartesi akşamı sınav için sabah yanına alacaklarını hazırla. Sınav giriş belgen ve kimliğin yanında olsun. Kalem, silgi, kalemtıraş, su ve şekeri sana ÖSYM verecek.
  • Sınava sabahı kahvaltında değişiklik yapma. Her sabah ne yediysen sınav sabahı da onu ye. Özellikle iyi geçen deneme sınavlarını hatırla o sabahlar ne yediysen benzer bir kahvaltı yapmak iyi gelebilir.

DİĞERLERİNE DEĞİL KENDİNE ODAKLAN

Sınav sabahı okul bahçesinde ve sınav anında sınıfta; Türkiye derecesi yapacak öğrenciler de olacak, sınava zorla giren, tek bir soru çözmemiş, girmiş olmak için girenler de, ortalama çalışmış öğrenciler de. Bu nedenle sınav öncesi ve sırasında kimin ne yaptığına, nasıl davranışlar sergilediğine, bölümler arası geçişi senden önce ya da sonra yapmasına takılma, yorumlama. Sadece kendi performansına odaklan.

Kaygılanırsan kaygını kontrol edebileceğini unutma. Olumlulara odaklanıp, nefes egzersizleri ile sakinleş. Boşver herkesi. Sen elinden geleni yaptın ve harika bir sınav süreci yaşayacaksın.

Bugüne kadar en iyi yaptığın denemelerde hangi teknikleri kullandıysan bu sınavda da aynılarını kullan. Şimdi değişiklik yapman doğru değil.

Zorlandığın soruda şunlar olabilir; bilgi eksikliği, dikkatsizlik, okuma hatası, çok zor/eleyici bir soru ya da o an için anlayamıyor/yorumlayamıyor olabilirsin daha fazla takılmadan boş bırakarak diğer soruya geç.

Her sorunun standart bir çözüm süresi var; sorularla kavga etme. Normal sürende çözüme yaklaşamadıysan hemen o soruyu işaretleyerek diğer soruya geç.

ÖNYARGILI YAKLAŞMA

Sorulara önyargılı yaklaşma. Yapabildiklerin zaten belli, önemli olan zorluk derecesi, turlamaya bak, acele etme. Sınav sorularının zorluk derecesinin dağılımına göre iyi bir çalışma göstermiş her öğrenci %60 civarı soruyu zaten yapabilir.
Alanınla ilgili sorulara öncelik ve ağırlık ver, kalan zamanını diğer alanlara ayır.
Zamanı iyi yönetmeye çalış, bölüm geçişlerinde ya da merak ettikçe mutlaka zamanı kontrol et.
Koyu renkli, altı çizili, olumsuz ifadeli sorularda ayrıca dikkatli ol. Acele etme.