landscape-1429833353-exhausted-mom“Bebek uyurken sen de uyu!”
Bu mantıklı bir öneri gibi gelebilir ancak birçok anne biliyor ki bunun olması imkansızdır. İşlerinizi bebek uyuduğu zamanda yapmayacaksınız da ne zaman yapacaksınız? Ayrıca bebek dışında bakılan başka bir çocuk da varsa kestirmek için zaman bulmak iyice imkansızlaşır.

“Çok yorgun görünüyorsun!”
Ebeveynlik demek uykusuz geceler demektir. Aynasız bir evde yaşamadığı sürece her anne koyu renkli göz altı torbalarının farkına varacaktır. Bunu onu yüzüne vurmanız annenin dış görünüşü konusunda daha da endişelenmesine neden olur.

“Bebeğin çok ağlıyor!”
Her bebek ağlar! Ama onun bebeğinin daha da fazla ağladığını belirtmek annenin en büyük korkusunun gerçekleştiğini düşünmesine neden olur: “Ben iyi bir anne değilim!”

“Bebek büyüyünce seni daha kötü günler bekliyor!”
Uykusuz geceler geçirdiği, aralıksız emzirmelerden yorulduğu ve bir türlü kendine zaman ayıramadığı yenidoğan döneminde annelerin akıl sağlığını korumak için, tüm bunların bir gün biteceğine ve her şeyin gelecekte daha iyi olacağına inanmaktır. Bunu niye bozmak isteyesiniz ki?

“Gerçekten kız/erkek çocuk mu istedin?”
Özellikle ülkemizde ikinci (hatta birinci) kızını dünyaya getiren annelere acımalı bakılır ve “gerçekten kız çocuk mu istedin”, “keşke erkek olsaydı” gibi gereksiz, olumsuz ve oldukça negatif cümleler söylenebilir. Bebekleri başka bir bebekle değiştirmek mümkün değildir, ben bu cinsiyeti istemiyorum bana diğerini verin gibi bir durum söz konusu olamaz ve her bebek cinsiyeti ne olursa olsun sevilmelidir ve dışlanmamalıdır! Bu cümleleri asla söylemeyin!

“Ne zaman işe döneceksin?”
Bırakın anne bebeğiyle geçirdiği zamanın keyfini çıkarsın. İş konusunu ona hatırlatmamaya çalışın. Zaten bebek bakıcısı arama ve işe dönme ile ilgili annenin zaten gelecek kaygıları vardır. Eğer anne işe erken dönmek istiyorsa onu asla yargılamayın. “Kariyerin bebeğinden daha mı önemli?” “Bebeğini başkası mı büyütecek?” “Senin çocuğunun yemeğini kim yapacak?” gibi cümleler asla ve asla söylenmemelidir ve annenin bebeğini büyütme ve iş kadını olma konularındaki güveni kırılmamalıdır. Ayrıca bazı anneler işi tamamen bırakıp bebekleriyle zaman geçirmek de isteyebilirler. Bu durumda sorulan bu soru bebek bakmanın sanki bir iş olarak görülmediği mesajını verir.

“Başka bebek yapacak mısın?”
Yenidoğan bebeğiyle uykusuz geçen günlerde yorgun ve bitkin düşen anneye bu sorunun sorulması sizce de yanlış değil midir? Ayrıca başka bir bebek isteme ama bir türlü hamile kalamama riski de vardır ve bu durumda arkadaşınızın kötü hissetmesine neden olursunuz. Bu konu hakkında arkadaşınız sizinle konuşmadıysa bu konuyu siz açmayın.

“Bebeğin sana benzemiyor!”
“Bu bebek gerçekten senin mi? Sana hiç benzemiyor ama tıpkı babası” gibi şakayla karışık cümleler hiç de komik değildir. Böyle bir soru karşısında “Evet bu bebek benim, onun sancıyla geçen doğumunu ben yaptım sen daha mı iyi bileceksin?” gibi bir cevap alırsanız şaşırmayın! Aynısı “Bebek sana çok benziyor, babası eşin olduğuna emin misin? Babalık testi yaptırmalısın” gibi bir cümle yine şaka da olsa asla komik değildir.

“Mutlaka emzirmelisin!”
Emzirmek en iyisidir ama birçok anne özellikle başlangıçta emzirmekte çok zorlanabilir. Emzirmek istemeyen bir anne bebeğine formül süt vermeye karar verebilir ve bir anne bu kararından dolayı asla mahcup edilmemelidir.

Kucağında bebek olan bir anneye “Ne zaman doğuracaksın?” diye sormak!
Yeni annelere kilolarıyla ilgili cümleler kurmayın veya şakalar yapmayın.

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)