Yazın kavurucu sıcaklarında hamilelik döneminde olanlar için hayat kurtaran öneriler… Yaz hamileleri ne gibi sorunlar yaşayabilir ve bu sorunların çözümleri nelerdir? İşte uzman açıklamaları…

Yazın kavurucu sıcakları özellikle hamileleri zorluyor. Artan sıvı kaybına karşı uyarıda bulunan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Suat Süphan Erşahin, “Su kaybı erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle günde 2 ila 3 litre su içilmelidir. Sebze ve meyveyi iyice yıkamadan yemeyin, böcek ısırıklarında zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun” diyor. İste yaz hamilelerinin karşılaşabileceği sorunları ve çözüm yolları: Yaz aylarında gebelik hayli ağır geçer. Yaz aylarında insanların fiziksel aktiveleri azalır ve insan vücudu ağırlaşır. Bu ağırlaşmaya gebelik de eklenince; yaz dönemleri hamileler açısından elverişli bir dönem olmaz ve gebeliğin daha ağır geçmesine neden olur.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Su kaybı erken doğum sebebi

Yaz aylarına denk gelen hamilelikte karşılaşılabilecek sorunların başında su kaybına bağlı oligohidramnios gelir. Oligohidramnios; bebeğin suyunun azalması anlamına gelir. Bebeğin suyu azalırsa; bebeklerde gelişme geriliği, erken doğum riski, hatta bebeğin anne karnında ölmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle yaz aylarında hamilelerin günde en az 2 ila 3 litre arasında su tüketmesi gerekmektedir.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Ayrıca oligohidramnios sadece su alınmamasına bağlı bir rahatsızlık değildir. Oligohidramnios; hamilelerde aşırı su kaybına neden olabilecek ishal, aşırı terleme, yoğun bir işte çalışma ve grip gibi fark edilmeden oluşan çeşitli hastalıkların sonucunda da ortaya çıkabilir. Bunların sonucunda oligohidramnios olan bir hastada halsizlik, iştahsızlık ve tansiyon düşmesi gibi bulgular meydana gelebilir. Bu durumda hastanın derhal doktora başvurması gerekmektedir; aksi halde bebeğe ve annede ciddi hasarlar oluşabilir. Böyle bulgularla gelen hastaların ise acilen yatırılıp hastaya su takviyesi yapılması gerekmektedir. Hasta acilen serin bir ortama alınıp, iş gücü bıraktırılır ve su takviyesi ile hastanın tekrar toparlanması sağlanır.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Az su içmek idrar yolu enfeksiyonu yapabilir

Yaz döneminde hamilelerde sıkça görülen bir diğer hastalık ise su azlığına bağlı idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Sıvı alımının azlığı, gebelerde sıklıkla idrar yolu enfeksiyonlarının görülmesine neden olur. Bu nedenle hamilelerin günde en az 2 ila 3 litre arasında su almaları gerekir. İlerlemiş idrar yolu enfeksiyonları hamile kadınlarda iş gücü kaybına, idrar yaparken yanmalara, aşırı sancıya ve erken doğuma neden olabilir. Bu hastalığın tedavisinde kontrollü olarak idrar yolu enfeksiyonunu temizleyici ilaçlar, ağrı kesiciler ve bazı antibiyotikler doktor gözetiminde kullanılabilir.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Parazit enfeksiyonları

Yaz döneminde hamilelerde sıkça görülen bir diğer hastalık ise parazit enfeksiyonlardır. Yaz aylarında bu tür parazitler canlanırlar ve canlıların doğayla olan ilişkileri sıklaştıkça canlılara geçmeye başlarlar. Kene gibi parazitler yaz aylarında daha çok canlanırlar ve doğada sıklıkla görülmeye başlarlar. Bunun dışında açıkta satılan yiyecek ve içecek tüketimi hastalarda parazit enfeksiyonlarının oluşmasını tetikler. Parazit enfeksiyonları gebelerde daha ağır geçen bir enfeksiyon tipidir.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Bunun yanı sıra bağırsaklarda meydana gelen besin zehirlenmeleri de yaz döneminde gebelerin sıkça karşılaştığı bir sorundur. Bunun en büyük nedeni ise yiyeceklerin yazın sıcakta açıkta unutulması veya bırakılmasıdır. Açıkta bırakılan yiyecekler sıcakla beraber çok çabuk bozulur ve toksinler ortaya çıkar. Bu durum bağırsak ve bakteri enfeksiyonlarına neden olur. Bu türden enfeksiyonlar, vücutta ve dolayısıyla bebeklerde sıvı kaybına yani oligohidramnios’a neden olur. Bu durum da erken doğum, bebekte gelişme geriliği ve bebeğin anne karnında ölümüne neden olabilir.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Yiyeceklerin yaz aylarında sıcakta bırakılması veya bozuk yiyecek tüketimi hamilelerde rota virüsünün oluşmasına da neden olabilir. Rota virüsü, bağırsaklarda oluşan ve ağır ishale yol açan bir tür enfeksiyondur. Bu nedenle yaz hamilelerinin açık yiyecek alanlarını kullanmaması ve yiyecekleri (özellikle sebze ve meyveleri) yeterince bol suyla yıkaması çok önemlidir.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Hamilelikte mantara karşı ne yapılmalı?

Mantar enfeksiyonları, kilo alımına bağlı enfeksiyon türleridir. Gebelerde hamilelik sürecinde zorunlu olarak bir kilo alımı gerçekleşir. Bu kilolar ise gebelerin özellikle eklem yerlerinde, bacak arasında, koltuk altında, göğüs altı ve göğüs arasında mantar enfeksiyonunun gerçekleşmesine yol açar. Bu durumun oluşmasında yaz aylarında meydana gelen aşırı terlemenin de rolü büyüktür. Terleme, mantar hastalığının üremesini ve yayılmasını kolaylaştıran bir etkendir. Bu gibi durumlarda; yani özellikle gebelerde kıvrımların fazla olması nedeniyle, mantar enfeksiyonu daha çabuk oluşur ve terleme ile yayılır. Ayrıca hasta eğer havuz kullandığı zaman sık mayo değiştirmiyorsa mantar daha da yaygınlaşır. Eğer hamile kadın dışarıda sık terliyor veya nemli bir ortamda kalıyorsa veya taharetlenme sonrasında kurulanmıyorsa; kısacası bu tür ıslak durumlarda mantar özellikle çabuk bir şekilde oluşabilir.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Sebze meyveleri iyi yıkayın

Hamileler yaz dönemlerinde kullandıkları besinlere dikkat etmeli ve sıkıntısız bir gebelik dönemi geçirmek için şunlara önem göstermelidirler; Sıcaklık arttıkça su içme oranınızı da arttırın Aşırı yağlı, tuzlu ve baharatlı yemeklerden sakının Özellikle tuz kullanımını en aza indirgeyin Yediğiniz meyve ve sebzeleri bol su ile yıkayın Kafein içeren ürünleri tüketmeyin Alkol ve sigaradan uzak durun

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Açık renk giyinin

Gebelerin dikkat etmesi gereken bir diğer unsur ise özellikle yaz dönemlerinde giyindikleri elbiselerdir: Giysilerinizde güneş ışınlarını yansıtması bakımından açık renkleri tercih edin Teri emebilecek pamuklu giysiler giymeye özen gösterin Hafif ve dar olmayan elbiseleri tercih edin Saat 11.00 ila 16.00 arasında mümkünse güneşte kalmayın Uzun süreli güneş altında kalmayın Denize kısa aralıklarla girin Güneş kreminin en az 50 faktör olmasına dikkat edin Yağsız güneş koruyucuları tercih edin Geniş kenarlı şapkalar giyerek kendinizi koruyun

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Hamilelikte böcek ısırığına ne yapılmalı?

Akrep, örümcek, sivrisinek ve arı gibi böcek ısırmalarının reaksiyonları gebelerde normal insanlara göre daha fazla olur. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşan hamileler hemen doktora başvurarak gereken önlemleri almalı ve gerekli tedavileri yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü böyle durumla karşılaşan gebeler kısa bir süre içerisinde tedavi edilmelidir.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Böcek ilaçlarına dikkat!

Yaz aylarında hemen herkes gibi gebeler de tozlar ve polenler gibi çeşitli uçuşan maddelere maruz kalırlar. Tozlu ortamlarda yaşama, gebelerde astım krizlerinin daha sık görülmesine ve nefes darlığına yol açabilir. Ayrıca yaz aylarında böcek ilaçlamaları daha fazla yapıldığından kimyasal insektisitler çok fazla görülür ve bunun sonucunda insektisit dediğimiz ilaçlama zehirlenmelerine daha sık rastlarız. Bu nedenle gebelerin özellikle yaşadığı ortamda ilaçlama yapılıp yapılmadığına azami dikkati göstermeleri gerekmektedir. Eğer böyle bir zehirlemeden şüpheleniyorlarsa bir an önce doktora başvurmalıdırlar. Aksi durumlarda özellikle astımı olan gebelerde astım krizlerine, nefes darlığına hatta daha ileri safhalarda sorunlara rastlayabiliriz.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Yaz enerjisi bunalıma sokabilir

Gebelerde psikolojik sorunlar yaz aylarında daha sık görülür. Bunun nedeni, yaz aylarının, kış aylarına göre daha hareketli geçmesidir. Kış hamileliğinde hamileler oturarak vakit geçirirken, yaz hamileliklerinde hareket daha da artar. Dış ortam daha sık kullanılır. Ancak gebeler eskiden yaptıkları hareketleri artık yapamaz hale geldiklerinden, eğilip kalkma, ayakkabısını bağlayamama, hızlı yürüme, koşma gibi aktiviteleri yapamadıklarından üzüntüye kapılabilirler. Zaten duygusal bir dönemde olan hamilelerde, herkes gibi koşup hareket edip eğlenememe, birtakım psikolojik sorunlara ve depresyona neden olabilir. Burada hamilelere ve onun ailesine önemli rol düşmektedir. Hamiler, öncelikle bu durumun doğal ve geçici olduğunu kabul etmelidir. Hamilelerin aileleri ise hastaya gereken ilgi ve lakayı göstermelidir.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Seyahate çıkmadan önce doktora danışın

Gebelik dönemi; yolculukların tamamen kısıtlanması gereken bir dönem değildir, fakat burada da bazı konulara dikkat etmek gerekir. Seyahatte en önemli sakınılması gereken durum sarsıntıdır. Seyahatin sarsıntılı olmaması gerekir. İster günlük şehir içi yolculuklarda ister şehirlerarası araba yolculuklarında mutlaka emniyet kemeri kullanılmalıdır. Özellikle uzun yolculuklara çıkmadan önce bir doktor muayenesinde fayda vardır; uzun yolculuklarda uzun süre hareketsizlik dolaşımı yavaşlatır. Bu yüzden bel ağrısı ve bacaklarda kramplar oluşur. Bu nedenle yaklaşık 2 saatte bir mola verip gebenin 10-15 dakika yürüyüş yapması gerekir. Uçakla seyahate gebenin bir sorunu yoksa 32. haftaya kadar izin verilebilir fakat 32. haftadan sonra sorun olmasa bile uçakla seyahat uygun değildir. . Riskli gebeler ve gebeliğin son aylarına yaklaşan gebeler, doktorlarına danışmadan kesinlikle yolculuk yapmamalıdırlar

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Serinleten öneriler

Bol sıvı alın, günde en az 2-3 litre su alın Güneşten ve aşırı sıcaklardan kaçın Geniş yelpazesi olan şapkalar kullanın 11 – 16 arasında güneşe çıkmayın Gölgede güneşlenin Güneşte fazla kalmayın, güneş kremi kullanın Havuz yerine denizde yüzmeyi tercih edin Açıkta satılan yiyecekleri yemeyin Yemeklerinizi dışarıda unutmayın Toz ve polen alerjiniz varsa maske kullanın Klimaya direkt maruz kalmayın Günlük rutin hareketlerinize devam edin Serin havada günde en az 500 metre yürüyün Aşırıya kaçmamak şartıyla pilates, tenis ya da daha önce yaptınız spor faaliyetlerine devam. Eğer daha önce bir düşük tecrübesi yaşamışsanız spor yapmadan önce doktorunuza danışın ve dikkatli davranın Doktorunuza danışarak elektrolit, kalsiyum ve magnezyum alın

Yaz hamileliği Yaz hamileliği