Mini tüp bebek nasıl bir üreme tedavisidir?

Mini tüp bebek yöntemi standart tüp bebek yöntemine göre biraz daha farklı gelişmektedir. Mini tüp bebek uygulamasına katılan adaylara daha düşük dozlarda ilaç verilerek yumurtaların kalitesi arttırılmaktadır. Daha az miktarda kullanılan ilaçlar ile olgunluğu sağlanan yumurtaların mikroenjeksiyon tekniği kullanarak döllenebilmeleri sağlanır ve döllenme gerçekleşen yumurtalar anne adayına enjekte edilir. Mini tüp bebek yönteminde ilk deneme Japonya da gerçekleşmiştir.

Tüp bebek Tüp bebek

Mini tüp bebek için hangi adaylar uygundur?

Mini tüp bebek yöntemi özellikle fazla dozda kullanılan ilaçlara karşın yumurta gelişimi sağlanamayan adaylarda ve ileri yaş grubunda uygulanmaktadır. Bu gruba dâhil olan adaylarda mini tüp bebek yöntemi ile oldukça başarı sağlanmaktadır. İlaç oranının hafif olması ile yumurtalık kalitesinde artış gerçekleşebilir.

Tüp bebek Tüp bebek

Mini tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır?

Adet kanaması düzenli bir şekilde devam eden fakat gebeliğin sağlanamadığı adaylarda mini tüp bebek yöntemi ile başarılı bir şekilde gebelik sağlanmaktadır. Diğer tüp bebek yönteminde olduğu gibi âdetin 3. Günü tedaviye başlanır. Anne adayına uygulanan ilaçların yardımı ile yumurtalarda oldukça gelişme sağlanır. Kullanılan ilaçların sayesinde FSH hormonunun artması ile yumurtalar uyarılır ve genel olarak 4 gün süren bir tedavi ile yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Mini tüp bebek yöntemi standart uygulanan tüp bebek yöntemine oranla daha az maliyettedir.

Tüp bebek Tüp bebek

Tüp bebek herkese uygulanan bir tedavi midir?

Tüp bebek çocuk sahibi olmak isteyen fakat kendi çabaları ile çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan ve oldukça başarı sağlanan bir üreme tedavisidir. Fakat çocuğu olmayan her çiftte uygulanmamaktadır. Tüp bebek tedavileri maliyet yönünden çiftleri sıkıntıya sokan ve stresli bir tedavidir. Tüp bebek uygulanan çiftlerin sabırlı olarak karamsarlığa kapılmamaları gerekir.

Tüp bebek Tüp bebek

Tüp bebeğe uygun adaylar kimdir?

Sperm kalitesinde sorun olan erkekler Tüplerin hasarlı olması ya da tıkalı olması durumunda Sebebi açıklanamayan kısırlıkta Çikolata kisti olanlarda Yumurtalık fonksiyonunda bozukluk olanlarda Servikal problemlerde

Tüp bebek Tüp bebek

Peki, tüp bebek için uygun olmayan adaylar kimlerdir?

Yumurtlama fonksiyonu tamamen işlevini kaybetmiş kadınlar Cerrahi operasyon ile rahmi alınmış kadınlar Menopoz dönemine girmiş kadınlar Hiç sperm bulundurmayan erkekler

Tüp bebek Tüp bebek

Tüp bebek tedavisinde stresten kurtularak çocuk sahibi olabilirsiniz

Gebelik şayet tedavi ile gerçekleşecek ise süreç stres dolu ve oldukça zor ilerleyecektir. Anne ve baba olabilmek için birçok faktörün bir arada olması gerekir. Özellikle de stresten uzak durulması şarttır. Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlerin stresten arınması şarttır. Stres insan hayatında birçok şeyi olumsuz etkileyen bir faktördür. Stres devam ettiği sürece tüp bebek tedavisinin başarı şansı düşer. Sağlıklı devam edecek bir gebelik dönemi ve sağlıklı bir bebek için stresin kontrol altına alınması gerekir.

Tüp bebek Tüp bebek