İnsan, tek bir hücreden oluşuyor. Döllenmenin ikinci gününde tek bir hücre halindeki embriyo, hızla bölünerek çoğalıyor. Bu oluşum, anne rahmini birebir kopyalayan embriyoskop cihazında dakika dakika gözlemlenebiliyor.

Hayatın ilk 72 saatini izlemeye imkan tanıyan embriyoskop, tüp bebek tedavisi gören çiftler için mucizenin öteki adı anlamına geliyor. Uzman Dr. Hakan Özörnek, anne baba adaylarının doğacak bebeklerinin ilk saatlerini izlemelerinin onlar için heyecan verici olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de kullanılmaya başlanan embriyoskop, tüp bebek tedavisinin başarı oranını da artırıyor. Dr. Özörnek, döllenmenin ilk 3 gününde en iyi gelişen, en sağlıklı embriyoyu alıp, anne rahmine naklederek, tüp bebeğin başarı oranını artırdıklarını vurguladı. Dr. Özörnek, embriyoskop hakkında şu bilgileri verdi: “Embriyonun gelişimi çok dinamiktir. Normal bir embriyo, gelişimi sırasında belli saatlerde sürekli bölünerek hücre sayısını artırır. Bu bölünmelerin takibi embriyonun kalitesinin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Çünkü kaliteli embriyo demek yüksek gebelik oranı demektir.”

Tüp bebek Tüp bebek

Embriyoyu koruyan sistem

Eski statik sistemlerde, embriyoların günde bir kez bulundukları inkübatör dolaplarından dışarı çıkartılarak mikroskop ile incelendiğinin altını çizen Dr. Özörnek, şunları söyledi: “Eski statik sistemde embriyoların kalitesi hakkında fikir sahibi olmak mümkün değildi. Embriyoların son görüntülerine göre karar verilirdi. Oysa, embriyoskop kullandığımız hastalarda embriyoların tüm gelişimlerini, embriyoya zarar vermeden, güvenli bir şekilde izleyebiliyoruz. Böylece hastalarımızın en iyi embriyosunu hatasız bir şekilde seçebiliyoruz.”

Tüp bebek Tüp bebek

Embriyolar, 15 dakikada bir fotoğraflanıyor

Embriyoskop yönteminde embriyolar, her 15 dakikada bir, beş katman halinde fotoğraflanıyor. Bu da embriyo gelişimini takip edebilmek adına hekimlere büyük kolaylık sağlıyor. Görüntülerin internet üzerinden de 24 saat izlenebildiğini söyleyen Dr. Özörnek, özellikle tekrarlayan düşük sorunu yaşayan hastalar için embriyoskopu öneriyor.

Tüp bebek Tüp bebek