4682225-640x360
Toplumdaki değişim hızından en çok etkilenen yaş grubu ergenlerdir.

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Ergen Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Çuhadaroğlu, ergenlerin toplumsal değişime uyumu hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu , toplumdaki değişim hızından en çok etkilenen yaş grubunun ergenler olduğunu belirtti. Hızlı değişime ayak uydurmaya çalışmak ergenleri bocalatıyor. Ergen ruh sağlığı açısından en önemli şey anne, baba ve aileyle iyi iletişimdir. Gençler bir ülkenin umut kaynağıdır. Ergenlerin ruh sağlığı, toplum ruh sağlığı açısından da üzerinde en fazla durulması gereken alanlardan biridir. Bu anlamda en önemli aktörlerden biri ebeveynlerdir.

Ergenler ülkede yaşananlardan, olup bitenlerden en çok etkilenen yaş grubudur. Gençlerin yaşadığı sorunların başında da toplumsal değişim gelir. Ebeveynlerin değişen toplumsal süreçlerde yaşadıkları bocalama ergenlere de yansıyor. Neden bocalanıyor? Değerler, sadakatler konusunda bocalanıyor. Ne gibi idealler oluşturulacak, nasıl insanlar olunacak, bu ülkede nasıl yaşanacak o konuda bocalanılıyor. Her şey hızlı bir şekilde değişiyor günümüzde. Ergenler de bu değişimi kendi iç dünyalarında, kendi kimlikleri boyutunda yaşadıkları için en önemli sorunları kimliklerini uygun şekilde bulamamaları.