çocukla tatil çocuklu tatil bebekle tatile gidilir mi çocukla tatile nereye gidilir aile tatili nerede yapılır çocukla nerelere gidilir tatil psikolojisi çocukla tatile nasıl gitmeli


Çoğu ebeveyn için çocukları ile evde kalma bile fazla zahmetli bir iş olurken, tatile beraber gitmeyi düşünmek çok zor olabilir. Fakat her şeye rağmen deniz ve güneşin hayali daha ağır basar veya memleketinizdeki büyükler sizi ve torunlarını hasretle beklerler.

Açıkçası çocuklarla birlikte tatile çıkmak zor gözükse de denemeyi göze almaya değer. Bu konudaÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Gökhan Mamur, tatile çıkmadan önce çocuğunuzun psikolojisi için bilmeniz gereken önemli hususlar hakkında bilgi verdi.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Küçük çocuğunuz varsa tatilden az şey bekleyip, daha sabırlı olmalısınız

Nereye gideceğiniz, nasıl yolculuk yapacağınız hakkında mutlaka çocuğunuzun istek ve ihtiyaçlarını dikkate alarak karar verin. Unutmayın ki; o mutlu olursa siz de mutlu olacaksınız. Tatile çıkmadan önce doktorunuza danışmak da uygun olacaktır.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Çocuğunuzla uçak seyehati yapacaksanız…

Uçak yolculuğuna çıkmadan önce çocuğunuzun tuvalet, yemek gibi ihtiyaçlarını gidermeye özen gösterin.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Çocuğu ile yalnız tatile giden ebeveyn koridor koltuğunu tercih etmelidir

Yolculuk sırasında yanınıza yiyecek ve içecek almanız sizin için iyi olacaktır. Uçuş sürecinde üşüme riskine karşı yanınızda kalın giyecekler bulundurabilir ya da uçak görevlilerinden battaniye talep edebilirsiniz. Uçağın kalkış ve inişinde çocukların ve sizin kulaklarınızda tıkanma veya ağrı oluşabilir. Bu durumdan kurtulmak ve rahatlamak için su içebilir, sakız çiğneyebilir, dış kulağa havlu uygulaması yapabilir veya burnunuzu işaret ve baş parmağınızla kapatarak dışarı nefes vermeye çalışmak gibi uygulamaları yapabilirsiniz.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Otomobil ile seyahat yapacaksanız mutlaka çocuk koltuğunuz olsun

Eğer çocuğunuzla birlikte tatile arabanızla gitmek istiyorsanız mutlaka bir çocuk koltuğunuz olmalıdır. Çocuk koltuğunu arabaya, çocuğunuzu ise çocuk koltuğuna sabitlenmelidir. Yolculuk sırasında çocuğunuzun isteklerini önemsemek ve bunun için sık sık da olsa mola vermek önemlidir. Yolculuk saatlerinizi çocuğunuzun uyku saatlerine göre ayarlamanız sizi daha fazla rahatlatacaktır. Ayrıca mide bulantısı ve kusma gibi istenmeyen durumlar için aracınızın içinde mutlaka torba, kağıt ve ıslak havlu bulunmalıdır.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Tren yolculuğu yapacaklar kalabalık seferleri tercih etmemeli

Tren ile yolculuk yapmak için rezervasyonlarınızı çok önceden yapmayı ve biletinizi almayı unutmayın. Tren içerisinde çocuğunuz ve sizin için sağlanan yemek koşullarını araştırıp öğrenin. Mümkün olursa yolcu sayısı fazla olmayan sefer aralıklarını tercih edin.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Çocukla tatile gidecek annelerimize okumalarını tavsiye ettiklerimiz: