Pestisidler hem tarımda hem de ev içinde kullanılabiliyor. Çocuk sağlığı için pestisidler oldukça önemli. Çünki çocuklar tarım ilaçlarının ve çeşitli böcek ilaçlarının etkilerine erişkinlerden çok daha duyarlı.Bunun sebeplerine ileriki paragraflarda daha uzun değineceğim. Çocuklar iki şekilde pestisidlerin etkisine maruz kalıyorlar. Birincisi ani zehirlenmeler, ikincisi ise uzun dönemli maruz kalma, zehirlenme.

Önce akut (ani) zehirlenmeye bakalım; Dünyada senede 1 milyon kadar çocuğun pestisidlerle zehirlendiği biliniyor. Çoğu 6 yaşından küçük çocuklar. Bunların çoğu evde oluyor. Türkiyede’de gazete haberlerine baktığınız zaman çok fazla pestisid zehirlenmesi haberi görüyoruz. Çoğu zaman yanlışlıkla ortada kalan böcek ilaçlarını çocuklar içiyorlar ya da ellerine sıkıp ellerini ağızlarına sokuyorlar. Ani pestisid zehirlenmesinin sonuçları oldukça ağır.

Uzun dönemli maruz kalma ise özellikle ülkemiz gibi tarım ilaçlarının kontolsüz kullanıldığı yerlerde oldukça sık oluyor. Bunların daha sıkı denetlendiği Avrupa birliğinde bile yılda 140.000 tona yakın tarım ilacı kullanıldığı ve kişi başına 280 grama yakın zehirli ilaç düştüğüne dair bir haber yayınlanmıştı gazetelerde son aylar içinde.

Neden pestisidler çocukları daha çok etkiliyor? (Tüm çevresel zehirler için bu geçerli aslında)Bunun bir kaç farklı mekanizması var.

1-Boyut

Çevresel zehirlerin etkileri kilo başına solunan hava,içilen su,yenen yiyecek ile belirleniyor.

Çocuklar boyut olarak daha küçükler ve kilo başına daha fazla hava soluyorlar, daha fazla su tüketiyorlar ve yemek yiyorlar.

2-Fizyoloji

Çocukların sinir sistemi gelişmekte olduğu için pestisidlerin zehirli etkilerine daha fazla hassas.

Sindirim sistemi ve üriner sistemi daha az gelişmiş olduğu için toksik maddelerin atılımı daha güç oluyor. Vücudun kendini zehirlerden arındırması daha zor.