Sunnet-ile-ilgili-bilmeniz-gerekenler-c2192605f4cb4ea88c47c9651fd73405Sünnet nedir?
Sünnet, penis ucunu örten derinin cerrahi olarak alınması ve penis ucunun açığa çıkarılması işlemidir.

Sünnet için en doğru yaş nedir?
Genel olarak herhangi bir sağlık problemi (tekrarlayan idrar yolu iltihapları, idrar yapma zorluğu gibi) olmayan çocuklarda sünnet zamanı ailenin isteğine bırakılabilir ancak, az önce saydığımız tıbbi gerekçeler olmadıkça 2-6 yaş arasında sünnet yapılmamalıdır. Ancak kanımca en doğru dönem, doğumdan sonra 24-48 saat olarak isimlendirdiğimiz yeni doğan dönemidir.

Doğar doğmaz yapılan sünnetin avantajları nelerdir?
Bebek bir iki günlükken yapılan sünnette çocuk herhangi bir anestezi almıyor. Bölgesel uyuşturularak ameliyat yapılıyor ve 20 dakikada her şey olup bitiyor. Doğumdan hemen sonra olduğu için yaranın iyileşmesi çok daha hızlı oluyor. Sünnet sonrası bakım yeni doğan döneminde hemen hemen sorunsuz geçiyor. Bebeğe 3. günden itibaren duşunu aldırıyoruz ve 1 hafta içinde her şey tamamlanmış oluyor. 24-48 saat sonrası yapılmasının bir diğer avantajı da anne henüz hastanedeyken yapıldığı için sünnetin erken dönemde kontrolü doktoru tarafından yapılmakta ve ayrıca ebeveynlerde ek stres (hastaneye getir-götür sıkıntısının stresi) oluşmamakta.

Erken yaşta sünnet konusunda riskli bir grup var mı?
Prematüre doğmuş (erken doğum) erkek çocuklara, dış idrar deliği penis ucuna değil de daha geriye açılmış olan çocuklara, inmemiş testisi olanlara, yüksek ateş ile seyreden hastalığı olanlara, ailesinde hemofili olarak belirtilen kan hastalığı olan çocuklara erken dönemde sünnet yapılmaması gerekiyor.

Sünnetin yapılmaması gereken bir yaş grubu var mıdır?
2-6 yaş arasında yapılan sünnet çocuğu psikolojik açıdan olumsuz yönde etkileyebilir ve çocukta “kastrasyon fobisi”nin gelişmesine neden olabilir. Çocuk bunu baba tarafından cezalandırılma olarak algılayabilir. Bu nedenle psikolojik komponentlerden dolayı sağlık problemi yok ise 2 yaşından sonra çok fazla sünnet önermiyoruz. Eğer 2 yaşına kadar yaptırmamışlarsa, 6 yaşından sonra yaptırmalarını söylüyoruz. Ancak az önce sünnet işleminin en doğru dönemin yeni doğan çağı olduğunu söylemiştim. Bunun en haklı gerekçelerinden biri çocuk üzerinde oluşan psikolojik strestir. Şu unutulmamalıdır ki, bu tür stresleri her çocuğun algılama ve buna tepki verme şekli değişiktir. Kimi çocuk anne baba tarafından sünnete hazırlanmışsa bir sorunla karşılaşılmayabilir ama bu hazırlanma süreci tam veya doğru bir şekilde yapılmamışsa kimi çocuk sünnetten sonra anne babasına ve yakın çevresine karşı daha saldırgan bir tutum sergileyebileceği gibi içine kapanık bir hale de gelebilir. Her şey yolunda gitse bile sünnetli penisin şekline alışma süreci bile çocukta bir keder halinin oluşmasına neden olabilir. İşte bu sebeplerden dolayı çocuğa bu stres ve kederi yaşatmamak için bu saydığımız olumsuz duyguları asla hatırlamayacağı bir dönemde her şeyin olup bitmesi bana daha doğru geliyor.