1013001_620x410Doğum sırasında meydana gelen beyin hasarları veya genetik özellikler nedeniyle oluşabilen spastite, hastaların yaşam standartlarını etkileyen bir sağlık sorunu. Öyle ki spastik hastalar kimi zaman, oturma, uyuma veya konuşma gibi yeteneklerini bile kaybedebiliyor Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nden Beyin Cerrahı Dr. Halit Togay son yıllarda kullanılmaya başlanan tedavi yöntemlerinden biri olan Baklofen Pompa uygulaması hakkında bilgi veriyor.

Spastiklik, genellikle doğum sırasında oluşan beyin hasarları ile oluşmakla birlikte, kimi durumlarda genetik sebeplerle de meydana gelebilen bir sağlık sorunudur. Beyin kanamaları, beyin damarı tıkanıklıkları, memenjit gibi bir takım infeksiyoz hastalıklardan da kaynaklanabilen spastite, MS veya omurilik yaralanmaları sonucunda da söz konusu olabilmektedir.

Hareket sistemini etkileyen spastite, sanıldığı gibi hastalarda her zaman zeka geriliğine neden olmaz. Spastik hastaların birçoğu normal, hatta üstün zekalı olabilir. Spastik hastalarda adeleler kasılı kaldığı için bazı durumlarda kişi, uyku bile uyuyamayacak pozisyonlarda sabit kalabilir., spastite hakkında merak edilenleri anlattı.

Doğum sırasında oluşan spastite nasıl fark edilir?
Anne doğumdan itibaren bebeğin kontrollerini yaptırıyorsa, hekim rutin tetkikler arasında bunu da inceleyecek ve ters giden bir durumda müdahale edecektir. Bu nedenle anneler, düzenli olarak çocuklarını doktora götürmeliler. Erken teşhis için bebeğin kol ve bacaklarından bir tarafın daha sert olması, açılıp kapanma zorluğu veya daha az hareketli olması durumlarında mutlaka doktora gidilmelidir.

Spastik çocuklarda, spastitenin yerine göre, kollar, bacaklar veya her ikisinde birden sorun olabilir. Kimi zaman konuşma zorlukları görülebilir. Hatta bazen çocuklar spastiklik yüzünden oturma pozisyonunda bile duramıyorlar. Kimi zaman kasılan sırt adeleleri, hastanın sırtının tümsek veya çukur bir pozisyonda kalmasına neden olarak, bu hastaların uyumasına bile imkan vermiyor.