turkiye-spastik-cocuklar-vakfi-nin-september-basarisi-261895Spastisite sorunu bulunan çocuklar, el ve ayaklarındaki ciddi kasılmalar nedeniyle yürümekte, ellerini kullanmakta büyük zorluklar çekiyor ya da bu işlevleri hiç yerine getiremiyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Beyin Cerrahisi Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Memet Özek ve ekibinin başlattığı “Spastisite Konseyi” sayesinde aileler, çocuklarını aynı anda 5 farklı branştan 8 doktora muayene ettirme hizmetini ücretsiz olarak alabiliyor. Konseyde çocuk ve beyin cerrahisi uzmanı iki hekim, iki ortopedi uzmanı, iki çocuk nörolojisi uzmanı, fizyoterapi ve radyoloji olmak üzere 8 hekim, aynı anda muayene ve değerlendirmede bulunuyor.

15 Günde Bir Toplanıyor

Konseye çocuklarını getirmek amacıyla telefonla başvuran ailelerden konseyden önce, çocuklarının tıbbi öyküsü, filmleri, yapılan incelemeler ile ilgili detaylı bilgi alınıyor. Aileler çocuklarının doğumdaki ağırlığı, havale geçirip geçirmediği, doğduğunda ağlayıp ağlamadığı, mor doğup doğmadığı, beynine yeterince oksijen gidip gitmediği gibi bilgileri konsey sekreterine iletiyor. Telefonla alınan bu bilgiler bilgisayara giriliyor. 15 günde bir cumartesi 09.00-11.00 saatleri arasında gerçekleştirilen konseye aileler çocuklarını da alarak geliyor. Hasta geldiğinde toplantı salonundaki geniş ekrana tüm bilgiler projektörle yansıtılmış oluyor. Konseye katılan 8 doktor da dosyayı aynı anda inceliyor. Yapılan tüm incelemelere, testlere, uygulanan tedavilere bakılarak bir sonuca varılıyor.

Hastaya Özel Tedavi Planı Yapılıyor

Prof. Dr. Memet Özek, konseyin başlıca iki amacı bulunduğunu belirterek bu amacı şöyle özetliyor:
“Hasta için biz bir şey yapabilir miyiz? Hayat kalitesini, günlük bakımını, performansını yükseltebilir miyiz? Farklı disiplinlerden uzmanların görüşleri bu nedenle büyük önem taşıyor. Çünkü sanıldığının aksine, spastisite tek bir branşın işi değildir ve bir ekip işidir. İkincisi, hastanın dolaşarak zaman kaybetmesini önlemeye çalışıyoruz. Sekiz uzman birlikte toplu bir değerlendirme yapıyor. Ardından uygulanacak tedavinin planlamasını yapıp, çocuğun ailesiyle paylaşıyoruz.”