anne_cocuk_keyfi_yapin-2-size-3Yapılan araştırmalar, bir bebeğin anne karnındaki bütün söylenilenleri duyduğunu ve duyduklarından da olumlu veya olumsuz olarak etkilenebildiğini gösteriyor. İşte, bu nedenle ebeveynleri çocukla iletişimde doğru sözcükleri seçmesi gerekiyor.

Hayatımızda bu kadar büyük bir önem taşıyan sözcüklerin, çocuklar büyüdükçe de kullanım şekilleri ve alanları da değişiyor. Bebekken sıklıkla kullandığımız sevgi sözcüklerine ek olarak çocuklar büyüdükçe, kızma ve hatırlatma sözcükleri de hayatımızın içine girmeye başlıyor. Psikolog Dilara Çalışkan, “Anne babalara size nasıl davranılmasını istiyorsanız çocuğunuza da öyle davranın” uyarısında bulunuyor.

ÇOCUĞUNUZLA ETKİN VAKİT GEÇİRİN

Deneyimlerin, davranışları olumlu veya olumsuz yönde şekillendirdiğini belirten Dilara Çalışkan, çocukların dikkat çekmek için farklı davranışlar içerisinde olabileceğini bu durumda ebeveynlere bazı sorumluluklar düştüğünü söylüyor. Çocuğunuzla etkin vakit geçirin. Tüm gün ebeveynlerinden ayrı kalan bir çocuk, ebeveynlerinin dikkatini çekebilmek için farklı davranışlarda bulunabilir. Bu durumla en iyi başa çıkma yöntemi günde 30-60 dakika arası çocuğunuzla etkin vakit geçirmek olacaktır.