headlineBayındır Hastanesi Söğütözü Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Dilek Aydın, ilköğretim çağındaki çocukların yüzde 75’inin pasif sigara içicisi konumunda olduğunu söyledi.

Dr. Aydın yaptığı açıklamada, sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı Türkiye’de her yıl 100 bin kişinin erken yaşta hayata veda ettiğini bildirdi.

Sigara kullanımına en çok çocukların maruz kaldığını belirten Doç. Dr. Aydın, ”İlköğretim çağındaki çocukların yüzde 75’i pasif sigara içicisi konumunda” dedi.

Anne ve babaları çocukların yanında sigara içmemeleri konusunda uyaran Aydın, sigaranın anne karnındaki bebek için de büyük risk oluşturduğunu ifade etti.

Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Anne gebelik sürecinde sigara kullandıysa veya pasif içime maruz kaldıysa ani bebek ölüm hızı riski 2.5 kat artıyor. Tüm bunların yanı sıra bebek yanında, ev içinde sigara içiliyorsa o da büyük tehlike. Zira bu durumda normal bebeklere göre yanında sigara içilen bebeğin hastaneye başvurma oranı 3 kat fazla. Ani bebek ölümü riski 2.5 kat artıyor. Bebeklerde kolik tarzı karın ağrısı 2 kat artıyor.
Çocuklarda akciğer kanseri, kronik bronşit sıklığı yükseliyor.”