Epizyotomi, vajina ağzını gemişletmek amacıyla vulva çeperinin uygun maaslarla çizip kesilmesidir. Çocuğun kafası perine dokularına baskı yaptığı ve dışarıdan göründüğü zaman uygulanır.
Ancak bu yönteme rutin olarak başvurmak – bazı hastanelerde hâlâ yaygın olsa da – tamamen gereksizdir. Bu kesi sebebiyle kadın hem doğum sırasında hem de ileriki haftalarda önemli sıkıntılarla sık sık karşılaşacaktır. Sık görülen sorunlar; bazı pozisyonları almakta zorluk, cinsel ilişkide acı, düzenli olarak pansuman yapılması, enfeksiyon kapma riski vs.

Doğum öncesi pubisin tıraş edilmesine gerek yoktur. Hamileler travay veya doğum sırasında litotomik pozisyona (sırtüstü yatarak bacakları askıya almak) koyulmamalıdır. Sistematik epizyotomi onay bulmamaktadır. Perineyi korumak için başka metotlar değerlendirilmeli ve uygulanmalıdır.

Epizyotomi Epizyotomi

Doğum sırasında ağrı kesici ve uyuşturucuların sistematik olarak verilmesi engellenmelidir. Hiçbir bilimsel veri, doğumun zamansız bir evresinde zarların yapay kesimini haklı çıkarmıyor.

Epizyotomi Epizyotomi

Kadının önceden sezaryen doğum yapması, bir sonraki doğumda yeni bir sezaryene maruz kalmasını gerektirmez. Fetüsün monitörde görüntülenmesinin doğum sonucu üzerinde pozitif bir etkisi olacağına dair kanıt yoktur. Monitörde görüntüleme, titizlikle seçilmiş klinik durumlarda ve zorunlu doğumlarda kullanılmalıdır.

Epizyotomi Epizyotomi

Yenidoğanın ve annenin sağlığı izin verdiği sürece her ikisi de birlikte kalabilir. Sağlıklı bir yenidoğanın kendi annesinden ayrılmasını hiçbir araştırma doğru bulmaz. Annenin psikolojik sağlığı için doğum sırasında kendi seçtiği kişiyle birlikte bulunması gerekir. Aynı zamanda doğum sonrası dönemde rahatça görüşme, iletişimkurma olanağı sağlanmalıdır.

Epizyotomi Epizyotomi