bebek-beslenmesi
Bir bebek ne kadar kısa sürede ağızdan beslenmeye başlarsa o kadar hızlı kilo alır.

Erken doğan bebeklerin beslenmesi çok önemlidir çünkü prematüre bebeklerin emme ve yutma refleksleri tam olarak gelişmemiştir. Peki, gelişimi henüz tamamlanmadan dünyaya gelen bebekler nasıl beslenmelidir? Konuyla ilgili tüm detayları Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Meral Saraçel’den aldık.

Prematüre bebeklerin beslenmesi en önemli sorunlardan biridir. Özellikle küçük prematüre bebeklerde, yaşamın ilk günlerinde ortaya çıkan solunum ile ilgili problemler ve sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması ağızdan beslenmeyi zorlaştırır. Bunun yerine damar yolundan bebeğe serumla protein ve kalori verilmeye çalışılır. O nedenle doğumdan hemen sonra bebeğe yeterli kalori verilmesi ve beslenmesinin sağlanması oldukça güçtür. Doğumdan sonra olabildiğince erken beslenme bebeklerin taburcu olduktan sonraki büyüme ve gelişmesini etkiler.

PREMATÜRE BEBEKLERİN BESLENME SORUNLARI NEDEN KAYNAKLANIR?

Prematüre bebekler, yenidoğan dönemi sonrasında yeme ve beslenme sorunları geliştirebilirler. Bu sorunlar aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır:

Bebeğin uzun süreli solunum cihazında kalması ve ağızdan beslenememesi
Bebeğin emme, yutma işlevlerinde gecikmeler ya da sorunlar
Bebeğin halsizliği nedeniyle zor ve yavaş beslenmesi
Gastroözefageal reflü
Araya giren rahatsızlıklar
Solunum sıkıntısının sürmesi
Prematüre bebeklerin (özellikle de 1500 gramın altındakilerin) doğumdan hemen sonra istenilen hızda kilo almaları mümkün değildir. Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kaldıkları süre içinde büyümeyi yakalayamadıkları gözlenmiştir. Küçük prematüre bebeklerin büyük bir kısmında ilk aylarda yavaş büyüme görülür, bunun etkisiyle yaşamın ilk yıllarında büyüme geriliği görülmekte, bu çocuklar normal boy ve ağırlığa ancak ergenlikten önce erişebilmektedirler.

YENİ DOĞAN BEBEĞE PROTEİN TAKVİYESİ NE ZAMAN YAPILIR?

Bir bebek ne kadar kısa sürede ağızdan beslenmeye başlarsa o kadar hızlı kilo alır. Hasta olan bebeklerin büyüme hızının hasta olmayanlara göre çok daha yavaş olduğu görülmüştür. Prematüre bebeklerin normal büyümeyi yakalayabilmesi için doğum sonrası dönemde, kaybedilen ağırlığın tekrar kazanılması ve anne karnında büyüme hızına yakın hızda kilo alımının devam etmesi gereklidir. Anne karnında 4. 5. 6. aylarda protein birikimi fazlayken, son 3 ayda yağ birikimi daha belirgindir. Bu durum zamanında doğan bebeğin kalori depolarının daha iyi olmasını sağlar.

Doğumdan sonra bebeğe hemen protein verilmeye başlanmazsa, günde protein deposunun % 1,5’i kaybedilir. Üç gün süreyle protein almayan bir bebek, protein depolarının % 5’ini kaybeder. Günlük protein kazanımının sağlanması ve harcamalar için bebeğe ilk günden itibaren kilo başına günde 3,5-4 gram protein verilmesi gerekir. Ancak ilk günde bu kadar yüksek protein ve enerji pratikte verilememektedir.

Protein ve enerji gereksiniminin erken dönemde karşılanamaması bebekte büyüme geriliğine neden olur. Beyin büyümesi için de kritik olan bu dönemde büyüme geriliği düzeltilemezse, beyin gelişimi olumsuz etkilenebilir. Ağızdan beslenme büyüme geriliğinin önlenmesi ve düzeltilmesinde çok önemlidir. Beslenme tekniği için bebeğin gebelik haftası yaşı göz önüne alınmalıdır. Emme ve yutma fonksiyonu 32-36 gebelik haftasında gelişir. Bu nedenle başlangıçta orogastrik tüp (burun veya ağızdan mideye indirilen) ile beslenme yapılması, daha sonra ağız yoluyla beslenmeye geçilmesi önerilir.