confident-child
Çocuğunuz ne yaparsa yapsın onu sevmekten asla vazgeçmeyeceğinizi bilmelidir.

“Basit anlamda öz güven, bireyin kendi değerinin farkına varmasıdır” diyen Psikoterapist Kevser Orak, öz güvenli çocuklar yetiştirmek için ailelere ipuçları verdi.

Öz güven bir anda oluşan bir kavram değildir, zaman içerisinde yaşanan olaylar çocukta öz güveninin oluşumunu ve gelişimini sağlar. Aşağıda kısaca değineceğim maddeler çocuğunuzun öz güven gelişiminde size yol gösterici olacaktır.

1. ŞARTSIZ SEVGİ GÖSTERİN

Çocuğunuz ne yaparsa yapsın onu sevmekten asla vazgeçmeyeceğinizi bilmelidir. Olumsuz davranışları hakkında konuşurken ona karşı sevginizin azaldığına yönelik mesajlar vermekten sakınmalısınız. Mesajlarınız “Seni seviyorum; odanın kirli olmasına rağmen, notlarının çok iyi olmamasına rağmen, yaptıklarından hoşlanmama rağmen hâlâ seni seviyorum” olmalıdır.

2. DİNLEMEYİ ÖĞRENİN

Çocuklarınız size bir şeyler anlatmaya çalıştığında çok önemsiz olduğunu düşünseniz bile onu dinlemeye özen göstermelisiniz. Çocukların duyguları, gözlemleri ve algıladıkları dinlenmeye değerdir ve böyle yapmak çocukların kendine güvenlerini artırır. Bir şeyler söylemek istediğinde, gerçekten ona zaman ayıramayacaksanız, uygun olmadığınızı ve ne zaman uygun olacağınızı söyleyin, söylediğiniz zamanda onu mutlaka dinleyin.

3. ÇOCUĞUN DUYGULARINI CİDDİYE ALIN

Çocuğun yaşadıkları ve düşünceleri gerçek dışı olabilir, ancak ona hissettikleri gerçektir. Çocuğunuzun korkularını ve negatif duygularını reddetmek yerine onu ciddiye alın ve onları yenmesine, kendi çözümünü bulmasına izin verin.

4. ÇOCUĞUN ÖZEL EŞYALARINA SAYGI GÖSTERİN

Anne babalar, sıklıkla çocuklarına verdikleri oyuncakların ve kitapların kontrolünü ellerinde tutarlar. Örneğin; bir eşyasının atılmasına, çocuktan çok ebeveynler karar verir. Çocuğunuzun o oyuncakla oynama çağının geçtiğini düşündüğünüz halde, çocuğun hâlâ ona ihtiyacı olabilir. Bu nedenle eşyalarını atmadan önce ona sormalısınız.