otistik-cocuklar-otizmHer şey onlar için!
Otizmli ve öğrenme güçlüğü çeken çocukların eğitimi için yapılacak çok şey var. Farklı ama özel çocuklar olduğundan eğitimlerinin de tabi ki özel olması gerekiyor. Bu konuda eğitim veren iki merkezin kuruluş hikayalerini okumaya ne dersiniz?

PG Sports
Özel ve farklı çocukların, eğitimin yanı sıra sportif faaliyetlere de katılabilmesi, bu alanda aktif olması son derece önemli. Bu düşünce ile yola çıkan Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz, PG Sports’u kurmuş. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Türkiye’deki ilk “Engelliler için Spor Tesisi” olan merkezde 3-20 yaş arası Otizm, Down Sendromu, zihinsel engelli, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı olan çocuklar için; spor, sanat, işitsel bütünleme, dikkat geliştirme, duyusal bütünleme konsepti içinde yoğunlaştırılmış spor ve aktivite programları yer alıyor. Merkezle ilgili sorularımızı Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz’a yönelttik.

Burada farklı olarak neler yapılıyor?
Türkiye’de ilk kez duyu bütünleme sistemi olan Magic Room uygulamasını hayata geçiriyoruz. Özellikle özel öğrenme güçlüğü ve hiperaktivite tanılı çocuklarımızda Spor +Playattetion uygulaması ile yine Türkiye’de ilk olan gelişimsel bir programı da uygulamaya koyuyoruz.

Hangi yaş grubundaki çocuklar yararlanabiliyor?
3-20 yaş arası çocuklar yararlanabiliyor. Özellikle 2-3 yaş arası tanısı konulan “A tipik Otizm” için iyileşme sürecini yaşaması önemli. Otizmli bireyi sadece eğitim değil sosyal aktivitelerle besleyerek toplumla kaynaşmaya hazırlıyoruz.

Merkezde spor dışında eğitimler de var mı?
Şu an bünyemizde; özel eğitimciler, spor antrenörü, sanat eğitmeni, ritm öğretmeni, güzellik ve bakım eğitmeni, bahçe işleri ve bakımı için uzmanı, aşçılık ve yemek tasarımı yetkilisi bulunuyor. Ders ve eğitmen sayımızı zamanla arttırmayı hedefliyoruz. Spor hocalarımızın hepsi alanında uzman ve konularında eğitim almış özel hocalar olduğunu özellikle vurgulamak isterim. Maksimum 3 kişilik gruplarımızda 2 spor antrönümüz spor yaptırıyor. Ancak istenen durumlarda bireysel uygulamalarımız da var. Gelen tüm çocuklar için özel bir değerlendirme sistemi uygulanıyor ve program belirleniyor. Haftada 5 tam gün, her gün 4 saat ya da 2 saatlik programlar uygulanıyor.

Sporun bu çocuklara faydaları ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Avrupa’da son yıllarda yapılan araştırmalar otizm tanısı konmuş çocuklarda beynin motor korteks kısmında sorun olduğunu ortaya çıkardı. Spor, beynin bu bölümünü çalıştırdığı için otizmli çocuklar için spor büyük önem taşıyor ve dikkat ve koordinasyon ile ilgili becerileri arttırıyor. Oto kontrolü artan çocuk bu sayede masa başı çalışmalarda daha başarılı oluyor. Öğrenme hızları artıyor, özgüveni gelişiyor daha rahat iletişim kurabilyor. Spor, otizmli çocuklarda görülen takıntı ve öfkelerin de azalmasını sağlıyor. Spor yaptıkça ilaç kullanım oranları azalıyor.