Eğitim yılınının ikinci döneminin başlamasına çok az zaman kaldı, bir yanda anne babalar diğer yanda çocuklar yeni bir dönemi heyecanla bekliyorlar. Bazı anne-babalar ise bu dönemi daha telaşlı yaşayabiliyorlar, bunun nedeni ise çocuklarının okullarını değiştirmek istemeleri ve bu karar sebebiyle kayıt sürecini tekrar yaşıyor olmaları. Geçen hafta tanıştığım aile de bu süreci yaşayan ailelerden bir tanesi. Çocukları 4 yaşında bir anaokul öğrecisi. Aile geçen dönem çocuğunu bir okula gönderiyor olmasına rağmen bu dönem okul değişikliği yapmaya karar vermiş ve bunun için heyecanlı, koşuşturmacalı ve sorunlu bir dönem yaşıyor. Çocuğun annesi ile konuştuğumda bana aktardığı sorun ise şöyleydi; çocuk ilk dönem tam gün eğitim veren bir okula gidiyor olmasına rağmen yeni dönemde gideceği okul ise yarım günlük bir programa sahip. Hal böyle olunca aile hangi eğitim sisteminin çocuk için daha yararlı olacağına karar veremiyor, bu nedenle bu değişimin çocuğu nasıl etkileyeceğini merak ediyordu.

Okul öncesi eğitim süreleri Okul öncesi eğitim süreleri

Tam Günlük Programlar:

Ülkemizde okul öncesi eğitimde yaygın olarak kullanılan bu programlar çocuğun akademik yeteneklerini geliştirebilmeki için oldukça fazla fırsat sunarlar. Çünkü tam günlük bir programı yerine getirebilmek için eğitimciler programın içeriğini çeşitli akademik çalışmalarla zenginleştirirler, Örneğin, ingilizce saati, müzik saati gibi...

Okul öncesi eğitim süreleri Okul öncesi eğitim süreleri

Tam günlük programın faydaları:

• Çocuk okuldaki rutini çok daha kolay kavrar. • Çocuk akademik yeteneklerini çok daha kısa sürede geliştirme fırsatı yakalar. • Sosyal yaşama çok daha kolay adapte olur.

Okul öncesi eğitim süreleri Okul öncesi eğitim süreleri

Yarım Günlük Programlar:

Ülkemizde genel olarak devlet okullarında uygulanan bu sistem çoğu zaman akademik çalışmalar yerine çocuğa bakım sağlamak amacına odaklıdır. Çocuk ister sabahtan öğlene kadar ister öğlenden akşama kadar olan periyotlardan herhangi birine katılarak eğitimine devam eder. Tam günlük programlara göre çok daha kısa eğitim süreleri olan bu programların çocuklara çeşitli imkanlar sağladığını söyleyebilirz.

Okul öncesi eğitim süreleri Okul öncesi eğitim süreleri

Yarım günlük programın faydaları:

• Özellikle küçük yaştaki çocuklar için ideal bir eğitim programı diyebiliriz, çünkü küçük yaştaki çocuklar ev ortamından çok fazla uzaklaşmak istemezler, yarım gün okula giden çocuk yarım gün evde vakit geçirecek ve anne-babasından çok çabuk kopmayacaktır. • Anne babalar için maliyeti çok daha uygun olan bir sistemdir. • Bu programlara daha az çocuk katıldığı için çocuklarınkalabalık sınıflara nazaran daha kaliteli bir eğitim alma olasılıkları artar.

Okul öncesi eğitim süreleri Okul öncesi eğitim süreleri