Türkiye’nin lider ofis marketi Avansas.com, alınan siparişleri analiz ederek tüm yaz çalışmak zorunda kalan ofis çalışanlarının sıcakla baş etme yöntemlerini belirledi.

Buna göre ofis çalışanları yaz aylarında serinlemek için en çok kahve ve çay içiyor, vantilatör, klima ve ıslak mendille serinlemeye çalışıyor. İstanbul’da zaman zaman yağmurlu günler yaşansa da yaz mevsimi artık kendini iyice hissettirmeye başladı. Okulların da kapanmasıyla birlikte pek çok aile tatile, yazlıklarına gitmiş olsa da nüfusun büyük çoğunluğu kısa molalar dışında tüm yazı çalışarak geçirecek. Türkiye’nin internetteki ilk ve en büyük ofis marketi Avansas.com verileri yazı ofiste geçirecek çalışanların yaz sıcaklarıyla başetme yöntemlerini ortaya koydu.

Ofiste sıcakla baş etme Ofiste sıcakla baş etme

Ofislerin vazgeçilmez içeceği; Kahve ve çay

Ofislerin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını 5000’den fazla stoklu ürün çeşidiyle karşılayan Avansas.com’da, yaz aylarının gelmesiyle içecek satışlarının da bir hayli arttığı görülüyor. Avansas.com verilerine göre; yaz aylarında ofislerde en çok içecek tüketimi artıyor. Ancak beklenenin aksine soğuk içecekler değil, yazın da şampiyonu kış aylarında olduğu gibi kahve ve çay. Haziran - Eylül döneminde en çok sipariş edilen ürünler arasında kahve ve süt ürünleri, ardından dökme çay geliyor. Kahve ve çayı, su ve soda takip ediyor. Soğuk ve gazlı içecekler ile enerji içeceklerinin satış oranları da yaz aylarında artıyor. Çay ve kahve hem kadınlar hem erkekler arasında en çok tercih edilen içecek ama Türk kahvesinde durum değişiyor. Kadınlar erkeklerden daha fazla Türk kahvesi içmeyi tercih ediyor. Tabi bu içeceklerin tüketimine paralel olarak tüm yaz boyunca oldukça fazla kullan at bardak ve karıştırıcı sipariş ediliyor. İçecek tüketim tercihi, hava sıcaklıklarındaki farklılıklardan dolayı bölgelere göre de değişiklik gösterebiliyor. Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu gibi yaz aylarının daha sıcak geçtiği bölgelerde gazlı içecekler daha fazla tüketiliyor.

Ofiste sıcakla baş etme Ofiste sıcakla baş etme

Sıcaktan bunalan klima, vantilatör satın alıyor

Yaz mevsiminde satışı artan ürünler arasında içeceklerden sonra ikinci sırada klima, vantilatörler ve ıslak mendil geliyor. Gerçek bir serinlik deyince ilk akla gelen ürün olarak klima satışları yaz aylarında oldukça artıyor. Kış aylarında da kullanılabiliyor olması klima satın alma oranını da arttırıyor. Klima dışında ofis çalışanlarının daima pratik ve düşük maliyetli bir diğer serinleme yöntemi de vantilatör. Gerek masa tipi gerek ayaklı gerekse buhar serinletme özellikli vantilatörleri satışa sunan Avansas.com, yanıbaşında bir serinlik isteyen, bir esinti olsun diyenlere birçok farklı serinleme aracı sunarak sıcak ve bunaltıcı günlerde işletmelerin bu ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılamalarını sağlıyor.

Ofiste sıcakla baş etme Ofiste sıcakla baş etme

Islak mendiller de yaz aylarında satışı artan ürünler arasında yer alıyor. Islak mendil yaz aylarında temizlik ürünü olmasının yanında bir serinleme malzemesi olarak da kullanılıyor. Serinlerken maliyetlerini düşüren işletmeler ise Avansas marka ıslak havluyu tercih ediyor. Özellikle ofis dışında çalışan saha satış ekiplerinin ıslak mendil kullanımı da yaz aylarında artış gösteriyor. Yazın daha fazla sipariş edilen ürünlerden biri de ofis tipi mini buzdolapları. İçeceklerin ve özellikle suyun soğuk olmasının önemli olduğu yaz aylarında mini buzdolabı satın alan ofislerin sayısında da artış yaşanıyor.

Ofiste sıcakla baş etme Ofiste sıcakla baş etme

Yaz bütçesi serinletici ürünlerden

Avansas.com verilerine göre serinletici ürünler yaz aylarında ofis bütçelerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Firmalar yaklaşık 25 – 30 günde bir toplu alışveriş yapıyor. Demirbaş olabilecek, büyük hacimli malzemelerin dışında kalan ve aylık olarak tüketilen ürünler için Avansas.com’u tercih eden işletmeler, Avansas’ın hızlı sevkiyat prensibi sayesinde gereksiz işletme maliyetlerinden kurtularak önemli bir tasarruf ediyor. İstanbul içi verilen tüm siparişleri kendi araç ve personelleri ile 1 iş günü, İstanbul dışına ise 2 iş gününde kapıya teslim yapan Avansas.com’un tüm ürünlerde stoklu çalışması ise işletmelerin hayatını oldukça kolaylaştırıyor.

Ofiste sıcakla baş etme Ofiste sıcakla baş etme