Çorum Devlet Hastanesi bünyesinde, gebe okulu açılarak kadınların doğum korkuları giderilmeye çalışılacak ve hamile bayanlar normal doğuma teşvik edilecek.

Çorum Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Musa Zorlu, başhekimlikte düzenlediği basın toplantısında, mutlu gebelik ve mutlu bir doğum için hastane bünyesinde gebe okulu açacaklarını söyledi. Okulun 15 Haziran'dan itibaren hizmete gireceğini belirten Zorlu, 6 hafta sürecek eğitimlerin sonunda anne adaylarına sertifika verileceğini kaydetti. Gebe okuluyla anne adaylarının doğum korkularını yenmelerine yardımcı olacaklarını ifade eden Zorlu, anne adaylarının eğitimlerle bilinçlendirilmesiyle doğum korkularının sona ereceğini ve normal doğuma yöneleceklerini anlattı. Riskli durumların dışında sezaryen doğumun tercih edilmediğine dikkati çeken Zorlu, "Daha önceleri eşit olan normal doğum ve sezaryen doğum oranları değişti. Normal doğum oranı yüzde 54, sezaryen ise yüzde 46. Sezaryen doğumu yüzde 15'lere kadar düşürmeye hedefliyoruz. Bilinçli anneler sayesinde normal doğumların zamanla artmasını bekliyoruz" dedi.

Normal doğum Normal doğum

Beklemek istemeyen aileler sezaryene yöneliyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tünay Efetürk ise hastanenin sezaryen doğumu tercih etmediğini, riskli durumlarda da normal doğumun denendiğini, sonrasında sezaryene yönelmek zorunda kaldıklarını belirtti. Gebe okuluyla bilinçli anne adayları yetiştirileceğini vurgulayan Efetürk, şöyle devam etti:

Normal doğum Normal doğum

"Bazı anne adayları doğumun hangi belirtileri normaldir, hangileri normal değildir bilmiyorlar. Bu nedenle bir komplikasyonla karşılaştıklarında korkuyorlar. Normal doğumun sürecini tam olarak bilmeyen anne adayları, özellikle de annenin yakınları beklemek istemedikleri için sezaryene yönelebiliyorlar. Beşinci bebeğini doğuran bir anne bile acıdan dolayı sezaryen isteyebiliyor. Halbuki bunların normal ağrılar olduğu, belli bir süreden sonra geçeceği anlatılsa annelerin korkuları da sona erecek." Eşler de anne adaylarıyla eğitimlere katılacak Psikolog Elvan Şarlı da doğum sonrası pek çok anne adayının depresyona girdiğini hatırlatarak, "Eğitimlerimizde gevşeme egzersizleri uygulayacağız. Bazı anne adayları depresyon sürecini fark etmeyebiliyorlar. Bu süreci tek başına aşmak zor. Bebek emzirdikleri için ilaç da kullanamıyorlar. Depresyonun üstesinden gelinebilmesi için babaları da eğitimlere alacağız. Hatta mümkünse kayınvalideleriyle yaşayanları kayınvalideleriyle eğitimlere davet edeceğiz" diye konuştu.

Normal doğum Normal doğum

15 Haziran'daki eğitimlerin 30 anne adayıyla başlayacağı, doğum öncesi ile doğum sonrası çeşitli konularda uzmanlar tarafından annelerin bilgilendirileceği belirtildi.

Normal doğum Normal doğum