Düzenli cinsel ilişki ve herhangi bir korunma yöntemi uygulamaksızın 12 ay süreyle hamile kalamama durumuna infertilite (kısırlık) adı verilmektedir. Günümüzde yaklaşık her yedi çiftten birinde bu sorun vardır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, infertilite (kısırlık) hakkında merak edilenleri anlattı.

Tanımlamalar

Primer infertilite: Daha önce hiç hamile kalamamış olma durumu. Sekonder infertilite: Daha önce hamile kalmış, ancak sonradan infertilite sorunu ile karşılaşma durumu. Sterilite: Doğuştan kadında rahim yokluğu veya bazı kromozomal hastalıklar gibi nedenlerle hiçbir şekilde hamilelik şansının olmaması durumudur.

Hamile kalamama nedenleri Hamile kalamama nedenleri

Çiftler, ne zaman doktora başvurmalıdır?

Bir yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalınamıyorsa çiftlerin doktora başvurmaları önerilir. İnfertilite konusunda kadının yaşı, başarıyı etkileyen en önemli faktör olması nedeniyle 25 yaşında bir kadında bu süre daha uzun tutabilir veya 35 yaş üzerindeki bir kadın daha kısa süre içinde doktora başvurmalıdır. Özellikle daha önce kadın hastalıklarından ameliyat geçirmiş, kendisinde veya eşinde bilinen bir hastalık ya da problem saptanmış olanlar bu süreyi daha kısa (örneğin 6 ay) tutabilir.

Hamile kalamama nedenleri Hamile kalamama nedenleri

Hamile kalamayan çiftlerde sorunlar nelerdir?

Yumurtlama problemleri Tüplerle ilgili problemler Erkekte spermle ilgili problemler Kadının yaşından ileri gelen problemler Rahim bozuklukları Tetkiklere rağmen herhangi bir neden saptanamayanlar (Açıklanamayan infertilite) Endometriosis Daha az görülen nedenler arasında ise şunlar sayılabilir: Çiftlerin kendi istekleri ile daha önce tüplerinin bağlanmış olması (hem erkek, hem kadın için geçerli olabilir), kanser tedavisi (kemoterapi, radyoterapi), genetik hastalıklar vs.

Hamile kalamama nedenleri Hamile kalamama nedenleri

Hamile kalamayan çiftlere uygulanan tedaviler

Aşılama (ovulasyon indüksiyonu ve inseminasyon) Laparoskopik cerrahi Histeroskopik cerrahi Tüp bebek uygulamaları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Hamile kalamama nedenleri Hamile kalamama nedenleri