Tarih boyunca insanlar hamileliğin akıl almaz yöntemlerle gerçekleştiğine inandılar. Ağız açıkken sert esen rüzgarın kadınları gebe bıraktığının düşünülmesi gibi. Günümüzde durumun bu kadar vahim olmadığını bilmekle birlikte, Haydar Dümen’e gelen sorulara baktığımızda (mastürbasyon yaptım hamile kalır mıyım? gibi) bazılarımız için durumun çok net olmadığını biliyoruz. O halde bize düşen durumu iyice izah etmek.

Cinsel ilişki sırasında erkek kadının vajinasının içine boşaldığında , her santimetreküpünde 20-100 milyon sperm bulunan meni salgılanır. Vajinanın içindeki asidik ortam yüzünden spermlerin büyük bir kısmı cinsel birleşmeden hemen sonra etkisiz duruma gelir. Dolayısıyla bu hücrelerin hayatta kalması, bu bölgeye geçme ve rahmin birinci bölümüne (rahmin boynuna) ulaşma hızlarına bağlıdır. Kadının adet döngüsünün evrelerine göre, rahim boynundaki sıvının özelliği spermlerin ilerlemesini kolaylaştırır ya da zorlaştırır. Bu sıvının yapısı -yumurtlama döneminde- akışkan ve ipliksi; diğer dönemlerde yoğun ve yapışkandır. Yumurtlamadan önceki dönemde mukusun aldığı özel ipliksi yapı (eğreltiotu şeklinde) spermlerin ilerlemesine yardımcı olur. Bu yapı spermleri rahim boynundaki kıvrımlara doğru yönlendirir. Buradaki ortam, spermlerin 96 saate kadar yaşamalarına imkan sağlar. Spermler burada yavaş yavaş ve devamlı hareket ederler.

Nasıl hamile kalınır? Nasıl hamile kalınır?

Erkek gametler, rahim boşluğuna girdikten sonra tüplere doğru ilerlerler. Döllenme genellikle kadın üreme organlarının bu bölümünde meydana gelir. Vajinanın içine giren 150-500 milyon spermden yalnızca birkaç bin tanesi tüplere ulaşabilecektir. Sonunda yalnızca birkaç yüz tanesi yumurtanın yakınına kadar gelir. Yol boyunca (birkaç santimetre) bir anlamda spermler elenir. Yumurtaya ulaşıp etrafını sarmayı sadece en dayanıklılar başarır.

Nasıl hamile kalınır? Nasıl hamile kalınır?

Yumurtaya yaklaşan spermler onun etrafını sarar ve içine girmeye çalışırlar. Her ay, yumurtalığın içinde bulunan folikül adı verilen özel bir yapının içindeki bir tane yumurta hücresi olgunluğa erer. Buradan çıkan yumurta en yakındaki tüpe yerleşir (çok nadir olarak ise karın boşluğuna düşerek kaybolur. Yumurta spermle karşılaştıktan sonra değişime devam eder. Döllenme yetisi yumurtalıktan çıkıştan itibaren 12-24 saat arasında devam eder. Yumurtanın ömrünün ilk 10-15 saati döllenmeye en elverişli süreç olarak kabul edilir.

Nasıl hamile kalınır? Nasıl hamile kalınır?