Mutlu bir aileye sahip olmanın yollarından biri de eşinizle birlikte zaman geçirmektir.

Tipik bir çalışma haftasında eşinizle ne kadar vakit geçiriyorsunuz? Birbirinize aynı gemiler gibi, gece karanlığında mı rastlıyorsunuz? Birlikte zaman geçirmeyi planlasanız da, kendinizi televizyonun önünde pineklerken mi buluyorsunuz? Veya en az bir akşamınızı, arabayı servisten kimin alacağı gibi idari sorunlardan çok, birlikte gerçek bir sohbet etmenize yarayacak şekilde geçirmeyi başarabiliyor musunuz?

Mutlu aile Mutlu aile

Aşkın en kesin işareti, kendi isteğinizle, ona birlikte geçireceğiniz zamanlar vermektir. Biriyle zaman geçirmeyi seçmek, onu özel ve önemli bulduğunuzu söylemektir. Tam tersine, her zaman çok meşgulseniz, iş her daim önce geliyorsa veya çocuklarınızın ihtiyaçları giderek fazlalaşıyor gibi gözüküyorsa, eşiniz kaçınılmaz olarak sizin ilgilenmediğiniz mesajını alacaktır. Ve birisi de istenmediğini hissediyorsa, aşkın buharlaşıp gitmesi pek de zor olmayacaktır.

Mutlu aile Mutlu aile

İlişkinin ilk başlarında, cinsel çekimden ve yeni olmanın geriliminden kaynaklanan bir açlık varken, her şey kolaydır. Fakat birkaç yıl sonra, bu çok daha zor olabilir. Aşkınızı korumak istiyorsanız, ilişkinizi öncelik sıralamasında başa koymalısınız. Bu tabii ki, “bu iş üzerinde” koşturup durmak, ter akıtmak anlamına gelmez; daha çok, ilişkinizi gündelik hayatın baskılarından korumak ve ilişkinin gelişmesi ve büyümesi için alan sağlamak anlamındadır. Bunu yaptığınızda, mutlaka ödülünü alırsınız ve onu büyütmek için daha çok zaman harcamaya çalışırsınız. Ve birlikte zaman geçirdiğinizde, gerçekten önem arz eden şeyler hakkında konuşmaya başladığınızı görebilirsiniz. Ruhsal olarak sizi daha çok neyin motive ettiğini, aileniz hakkında birbirinizin en derin umut ve korkularını kavramaya başlarsınız.

Mutlu aile Mutlu aile

Günümüzün meşgul yaşamlarında, nasıl birlikte zaman geçirmeyi becerebileceğinizi bulmak ve bu zamanı nasıl değerlendireceğinizi seçmek için çok daha fazla yaratıcılığa ihtiyacınız var. Birbirinizi nasıl keşfedeceğiniz ve nasıl birbirinizden keyif alacağınız sizin kişiliğinize bağlıdır. Eşinizin sözünü kesmeden dinlemek bile bazen önemli olabilir.

Mutlu aile Mutlu aile