Superplast Estetik Merkezi ‘nden Op.Dr Ali Duman, teknolojinin tüm yeniliklerinden faydalanan meme büyütme operasyonlarının nasıl yapıldığını anlatıyor.

Meme büyütme ameliyatı için uygun olan yaş nedir?

Kesin bir yaş grubu yoktur; psikososyal ve anatomik gelişimini tamamlamış herkes yaptırabilir. Reşit olmayan adaylar başvurduğunda psikolojik olgunluk ve kişinin kendisiyle ilgili gerçekçi bir bakışa sahip olup olmadığına yönelik uzman desteği alıyoruz. Çünkü meme büyütme ameliyatı tamamen kişinin kendisi istediği için yapılmalı; sevgilisinin isteği ya da arkadaşı, annesi, çevresinden başkasının görüşlerine dayanarak yapılmamalı.

Meme büyütme Meme büyütme

Ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kanı sulandıran aspirin, plavix, ginseng, ginkobiloba, Q10, balık yağı, multivitamin, bitki çayı..vb gibi şeyler ameliyattan bir hafta önce kesilir. Operasyon öncesi ve sonrasında sigaranın bir süre kullanılmamasını öneriyoruz.

Meme büyütme Meme büyütme

Hangi durumlarda yerleştirilen implantla ilgili sıkıntı ortaya çıkabilir?

Çok nadiren de olsa yerleştirilmiş implantla ilgili sıkıntılar doğabilmektedir. Bunlardan biri milyonda bir görülen doku uyumsuzluğu durumudur, bu durumda yapılacak şey implantı çıkarmaktır. İkincisi ise hastanın operasyon sonrasında sağlığına özen göstermediği durumlarda ortaya çıkabilen bir risktir. Örneğin bir diş kökü apsesi, ağır bir gribal enfeksiyon, akıntılı üriner enfeksiyon, böbrek iltihabı ya da iltihaplı bir taş düşürme olayı…vb. (yani vücuda bir mikrobun bulaşması ve bağışıklığı zayıflatmış olduğu durumlarda) hastaların geniş spektrumlu antibiyotik kullanması gerekiyor.

Meme büyütme Meme büyütme

Meme altından yerleştirme tercih edilmeli

Meme başı kesilip, meme dokusu yaralanırsa, implant da aynı yoldan konduğu için, implantın etrafına memenin içindeki laktobasiller karışır ve erken dönemde kapsül kontraksiyonu olabilir. İmplantın meme altından yerleştirilmesiyle bu risk ortadan kaldırılabilir.

Meme büyütme Meme büyütme

Ameliyat sonrasında…

Ameliyat izi 4 cmlik bir izdir ve uygulama yerleri nedeniyle fark edilmesi oldukça zordur. Ameliyat sonrası hastalar aynı gün ya da ertesi gün evlerine dönerler. Yaklaşık 2 ila 4 gün sonrasında bandaj açılır. Bu süre sonrasında aktif olarak işinize dönebilirsiniz. Literatürde önerilen 3-4 hafta boyunca kan basıncını artıran (tenis oynamak, ağır kaldırmak gibi) faaliyetlerin yapılmaması önerilir. Ancak genelde hastalar ameliyattan 2 hafta sonra orta seviye kardiyo egzersizleri yapabilecek duruma gelmekteler.

Meme büyütme Meme büyütme