Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. M. Güven Güvenç, yaz mevsiminde kulak sağlığınızı korumamız için 6 önemli öneride bulundu.

Girdiğiniz havuzun ve denizin temizliğine dikkat edin.

Enfeksiyonların önlenmesinde havuzların hijyeninin sağlanması büyük önem taşıyor. Kirlilik nedeniyle denize girmenin yasaklandığı yerlerde de kurallara uymaya özen gösterin. Aksi takdirde deniz keyfinizin ummadığınız faturaları olabiliyor. Örneğin dış kulak yolu iltihabı oluşması gibi.

Kulak sağlığı Kulak sağlığı

Kulağınızı sudan koruyun.

Kulak zarınızda bilinen bir delik varsa ya da kulağa tüp takma operasyonu yapıldıysa, kulağınızı sudan korumanız, olası enfeksiyonların önlenmesinde büyük önem taşıyor. Duş yaparken ya da banyoda dış kulak yoluna yerleştirilen tek kullanımlık vazelinli pamuk uygulaması, kulağınızı sudan korumanız için oldukça etkin ve sağlıklı bir yöntemdir. Yüzerken ise bazı özel kulak bantlarıyla kulaklarınızı sudan koruyabilirsiniz.

Kulak sağlığı Kulak sağlığı

Kulak çubuğu kullanmayın.

Her ne kadar ucunda pamuk bulunan kulak çubukları eczanelerde veya marketlerde satılsalar da, kulak sağlığınız için bunları kullanmanız sakıncalı. Çünkü kulağınızı temizlediğinizi düşünürken, dış kulak yolunuzdaki kirleri zara doğru itip, kulağınızın tıkanmasına yol açabilirsiniz. Daha da önemlisi kulak çubukları dış kulak yolunu zedeleyip kulakta kanamaya sebep olabiliyor, iltihaplanmaya zemin oluşturabiliyor. Çok nadir de olsa, kulak çubuğu ile kulak zarının delinmesi bile söz konusu olabiliyor.

Kulak sağlığı Kulak sağlığı

Kulağınızın nemini saç kurutma makinesiyle alın.

Duş ya da banyo sonrasında, kulak çubuğu kullanmak yerine, kulağınızı yakmayacak uygun bir mesafeden, kulağınıza doğru saç kurutma makinesi tutun. Bu yöntemle kulağınızın nemini saniyeler içinde ortadan kaldırabilirsiniz.

Kulak sağlığı Kulak sağlığı

Kulak temizletmek alışkanlık yapar diye korkmayın.

Kulak kiri dış kulak yolunda birikip bir tıkaç oluşturabiliyor. Özellikle deniz ya da havuz sonrasında bu tıkaç suyla şişip kulakta dolgunluk hissi ve işitme kaybı oluşturabiliyor. Bu durumda hekime başvurup kulağınızı temizletmelisiniz. 'Bir kez kulağını temizleten bu işlem nedeniyle hep kulağını temizletmek zorunda kalır' şeklinde yanlış bir inanış var. Oysa hekim kulak kiri oluştuğu için kulak temizleme işlemini yapıyor. Hekim bu işlemi yaptığı için kulakta tıkaç oluşma sıklığı artmıyor! Yaşla birlikte kulak salgıları koyulaştığı için kulak temizletme ihtiyacı artabiliyor. Bu nedenle de toplumda kulak temizletmenin alışkanlık yaptığına dair yanlış bir kanı oluşuyor.

Kulak sağlığı Kulak sağlığı

Kulağınız ağrıyorsa, kaşınıyorsa veya akıyorsa hekime başvurun!

Özellikle kulağa dokununca artan ağrı, tıkanıklık ve akıntı, dış kulak yolu iltihabının tipik belirtilerini oluşturuyor. Ayrıca kulağınızdaki bir kaşıntı mantar nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi, altta yatan etken bir egzama da olabiliyor. Bu durumlarda ezbere ilaç kullanmak yerine en sağlıklısı bir hekime başvurmanız olacaktır.

Kulak sağlığı Kulak sağlığı