Bugün sahip olduğumuz teknolojik koşullar herkesi teknolojiyi kullanmaya özendiriyor hatta zorunlu kılıyor diyebiliriz. Bu nedenle teknolojinin uzağında yaşamak, onun kurallarını ve yeniliklerini takip etmek bir yerde kaçınılmaz bir hal alıyor ve hepimizi bu serüvenin içine sokuyor. Tabii ki çocuklar da durumdan payını alıyor ve onlar da teknolojinin pırıltılı büyüsüne kapılıyorlar.

Çocuk ve teknoloji Çocuk ve teknoloji

Oyuncak firmaları teknoloji kullanımı çocukların hayatına sokabilmek için her geçen gün yeni yeni oyunlar ve oyuncaklar geliştiriyorlar ve bunları çocukların hizmetine sunuyorlar. Bunun yanısıra gelişen ve basitleşen teknoloji küçük yaşlarda olan çocukların bile cep telefonlarını kullanabilmesine, CD’leri kullanarak hem bilgisayar oyunları oynamasına hem de VCD playerlarda çizgi filmler izlemesine olanak sağlayabiliyor. Ancak uzmanlar ve anne babalar bu gelişime bir yandan sevinirken bir yandan endişe ile bakıyorlar. Çünkü teknolojinin çocuklar tarafından bu denli sık kullanılıyor olması onların gelişimleri üzerinde bazı olumsuz etkilere yol açabilir ve çocukların duygusal-sosyal gelişimlerini zedeleyebilir.

Çocuk ve teknoloji Çocuk ve teknoloji

Peki bu durumda neler yapılmalı ve aileler ne gibi önlemler almalı?

• Özellikle bilgisayar oyunları son dönemde birçok çocuğun favori aktivitesi haline geldi. Çocukların talepleri doğrultusunda bu oyunları alan anne babalar çocuklarını bu oyunlardan hem mahrum etmek istemiyor hem de çocuğun bu oyunlardan olumsuz etkilenmesinden korkuyor. Peki ne yapılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki çocuğu bu oyunlara ilgi varken onu mahrum etmek yapılacak en büyük yanlışlardan biri. Çünkü bastırılan arzular daha sonra yeri ve zamanı bulunca tahmin edemeyeceğimiz ölçülerde tekrar karşımıza çıkabilir, bunu engelemek için ise çocuğa bu oyunları yasaklamak yerine onu sınırlandırmalı ve yönlendirmelisiniz. Örneğin, bu oyunları almadan önce oyunlar hakkında ön araştırma yapmalı ve çocuğunuza alacağınız oyunları önceden incelemelisiniz. Bilgisayar oyunu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özellikler şöyle sıralanabilir:

Çocuk ve teknoloji Çocuk ve teknoloji

- Şiddet unsuru içermemeli - Yazılı öğelerden çok görsel ve işitsel öğeler içermeli ( özellikle okuma yazma bilmeyen çocuklar için) - Çocuğunuzun zihinsel gelişimine uygun olmalı - Çocuğu düşünmeye ve organizasyona yönlendirmeli - Çocuğun oyunu kontrol edebilmesine olanak sağlamalı. - Çocuğu eğlendirmeli ve onun hayal gücünü geliştirmeli - Çocuğun yaratıcılığını ortaya çıkarmalı

Çocuk ve teknoloji Çocuk ve teknoloji

• Bilgisayar oyunlarının, internetin ya da VCD kullanımının artması kişiyi daha bireysel hale getiriyor ve soısyal gelişimi etkiliyor diyebiliriz. Bu nedenle çocuğunuz bu tip teknoloji öğelerini kullanırken gitgide yalnızlaşıyor ve sosyal etkileşime kapalı hale geliyor. Özellikle küçük yaşlarda olan çocuklar için oldukça tehlikeli olan bu durumun önüne geçmek için çocuğu sosyal iletişime teşvik etmeniz gerekli, bunu yaparken teknolojinin yardımını almak elbette ki mümkün. Örneğin, çocuğunuzla maket uçak yapmak gibi faaliyetler hem teknolojinin kullanımını sağlar hem de çocuğunuzun sosyal iletişimini arttırır. Ya da grup oyunlarının oynanmasına müsade eden oyunlar seçerek çocuğunuzun sosyalleşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuk ve teknoloji Çocuk ve teknoloji