Bebeklerin kendi kendine uyuma yaşı -kendi başlarına kolayca uyuma ve uyanmama- büyük farklılık gösterir. Bazı bebekler hiç sorunsuz uyur, ama uykuları uzun sürmez; bazılarıysa zor uyuyabilir, ama uyur. Kimi yorucu bebeklerse uyumadıkları gibi, uykuları da uzun sürmez. Ne yazık ki, nasıl bir bebeğe sahip olacağınızı öngöremezsiniz.

Bebek uykusu Bebek uykusu

Yeni bir anne baba olarak, kendinizi uykuyla ilgili tavsiye bombardımanı altında bulabilirsiniz; anne babalara saate uygun sıkı bir rejim uygulamalarını tavsiye eden kimi yaklaşımlardan bahsedilmiş olabilir. Bebeğiniz tatlı sözlerle böyle bir rutine sokulabiliyorsa ne âlâ, ama eğer yatıştırması zor bir bebeğiniz varsa, kendi içgüdülerinize güvenmeniz, sizin ve bebeğiniz için uygun olan şeyi yapmanız daha iyi olur.

Bebek uykusu Bebek uykusu

Hangisini tercih ederseniz edin, altı haftalık olmadan önce dayatmaya çalışacağınız bir rutin ancak ve ancak bebeğinizin doğuştan gelen uyku ritmiyle uyuşuyorsa işe yaracaktır. Bebeğinizin davranışlarında ve alışkanlıklarında gözlemleyebileceğiniz, onun uyku alışkanlıklarını anlamanızı ve ona iyi gelecek bir rutin yaratmanızı sağlayacak birkaç şey vardır.

Bebek uykusu Bebek uykusu