img_1542_apa_1783_600
Aileler, çocukların ayrı birer birey olduklarını anlamaları ve bunu göz önünde bulundurarak onları yetiştirmeleridir.

Yüzyıllardır hem bilim adamlarının hem de birçok insanın ilgisini çeken bir konu; ikizlik. Aynı karnı paylaşmak ve aynı anda dünyaya gözlerini açmakla başlayıp, sonra çok uzun seneler kimsenin anlayamayacağı kadar özel bir bağ ile bağlanan iki insan… DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Klinik Psikolog Merve Soysal Başa ikiz psikolojisini anlatıyor.

Öncelikle bu kadar merak uyandıran ikizliğin nasıl bir olay olduğunu ve çeşitlerini inceleyelim;
Tek Yumurta İkizleri: Sperm tarafından döllenen yumurta daha sonra yarıya bölünür. Bu sebeple, genetik yapıları aynı olur ve dış görünüş olarak da birbirlerine çok benzerler. Çift Yumurta İkizleri: İki ayrı yumurtanın iki farklı sperm tarafından döllenmesinden meydana gelir. Gen yapılarına bakıldığında sadece %50 sinin aynı olduğu görülür. Dış görünüşleri birbirlerine ancak iki kardeş kadar benzerler.

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Klinik Psikolog Merve Soysal Başa şöyle diyor: “Genler, vücudumuzun kimyasal parçalarıdır. Tek yumurta ikizleri de genetik olarak aynı oldukları için bilimsel araştırmalara konu olurken, ister tek ister çift yumurta ikizi olsun dış görünümdeki aynılık nedeniyle de birçok filme, diziye, reklama ve kulaktan kulağa dolaşan pek çok hikayeye baş kahraman olmuşlardır. Yapılan bilimsel araştırmalarda davranışlarımızın çevresel faktörlere mi, yoksa genle gelen kalıtımsal özelliklerimize mi dayalı olduğu çok incelenen bir konu olup, gen benzerliği nedeniyle ikizler bu çalışmalarda yer almışlardır. Örneğin fobiler, kalıtımsal mı yoksa çevreden gelen etkilerle mi oluşuyor sorusuna en iyi cevabı ikizlerin katılacağı bir çalışma verebilir. Yapılan bir araştırmada çıkan sonuçta da ikizlerin ayrı evlerde yetiştirilseler de benzer fobileri olduğunu göstermiştir.”