İkiz bebek annesi olmak zor mu diyorsunuz? Peki, ikiz bebek annesi olup işe dönmek zorunda kalmak ve ikiz bebeklere bakıcı bulmaya çalışmak? İşte şimdi zorluktan bahsedebiliriz!

Anne işe dönmeyecek dahi olsa iki bebeğe birden bakmak kolay değil ve eğer aile büyükleri yardımcı olamıyorlarsa bakıcı neredeyse şarttır ama annenin evde olması bakıcı bulmayı biraz olsun kolaylaştıracaktır. Ancak anne evde olmayacaksa haliyle bakıcı bulmak da mesele halini alacaktır. İkiz bebeklere aile yakınlarının bakması, pratikte bebeklerin güven ve sevgi ortamında bakılması düşüncesiyle uygun görülse de, bakım ve çocuk eğitmede uygulanan tekniklerinin farklılığı, görüşlerin uyuşmaması gibi nedenlerle zamanla aile ilişkilerinde istenmeyen gerginliklere neden olabiliyor. Zaten yorgun olan anne, ikiz bebeklere bakmakla “görevlendirdiği” 70 yaşındaki annesine “ama biz sandviç yemiyoruuzzz” diye sinir yapmaya başlıyor ve yaşlılar üzülüyor. Demek ki; bakıcı bulmak gerekiyor!

İkiz bebek bakıcısı seçimi İkiz bebek bakıcısı seçimi

Uzmanlar ikiz bebek bakıcılarından annelerin beklentilerini şöyle sıralamışlar;

- Bebekleri/çocukları sevmesi ve sevgisini göstermesi - Temizlik, Hijyen - İkizlere ilgi gösterme (birlikte oyun oynama, iletişim kurma, konuşma, TV açmadan onlarla vakit geçirme) - Güler yüz, anlayış, sakin yapı, sabır, merhamet, (vicdan), sevecenlik, işini sevmesi vb gibi kişisel özellikler - Güvenlik (bebek/çocuk güvenliğine önem vermesi, yalan söylememesi, güvenilir olması, dürüst olması)

İkiz bebek bakıcısı seçimi İkiz bebek bakıcısı seçimi

- Deneyimli, Eğitimli olma - Anne ve babanın koyduğu kurallara uyması, itaat, evin kurallarına uyum, iş ahlakı - Sigara içmemesi, sağlık kurallarına önem vermesi - Becerikli, atik, hızlı hareket edebilen, akıllı, çalışkan vb gibi özellikler

İkiz bebek bakıcısı seçimi İkiz bebek bakıcısı seçimi

Yani uzmanlara kalırsa bakıcı ikizlere bakacaksa sağlıklı ve sevgi dolu olmalı yok baktığı tek çocuksa sigara içebilir, aylan konuşabilir ve hijyene dikkat etmese de olur! Ya millet yazacak yazı bulamadığı zaman topu “uzmanlar”a atıp kafasına göre sallıyor ya da bu “uzmanlar” akıllarını kaçırdı, İsviçre’de bir şeyler oluyor!

İkiz bebek bakıcısı seçimi İkiz bebek bakıcısı seçimi

Sonuç: Bebek bakmak zordur, ikiz bebek bakmaık iki kat zordur. Dolayısıyla ikiz bebek bakıcısının iki kat sakin, anlayışlı ve dikkatli olması gerekmektedir. “Uzmanların” demek istediği de bu olsa gerek diyoruz. Öyle umuyoruz!’ Sonuçta biz uzmanın zeki, çevik ve akıllısını tercih ediyoruz…

İkiz bebek bakıcısı seçimi İkiz bebek bakıcısı seçimi