Bu soruya bilimsel cevaplar da var elbette. Ama hayata dair aldığımız tüm kararları bilim belirlemiyor. Sağlık durumundan sonra, şartlar ve istekleriniz gibi göz önüne almanız gereken başka maddeler de var.

Diğer çocuğunuz kaç yaşında?

İki çocuk arasının kaç yıl olması gerektiğine dair doğrular veya yanlışlar yok ancak ilk çocuğunuz 6 aydan küçükken hamile kalmamakta fayda var. bu konuda insanlar ikiye ayrılmış durumda: kimisi çocuklarının yakın olmasını savunuyor kimileriyse olaya “ağabey, abla” ilişkisi çerçevesinden bakarak, arada birkaç yaş olmasının daha iyi olduğunu düşünüyor. Bu konuda karar tamamen sizin. Belki eş-dost gözlemi yaparak karar sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

İkinci bebek İkinci bebek

İkinci çocuk yaşamınızı nasıl etkileyecek?

İlk çocuğunuzda hayatınızın belli bir rutine oturduğu noktaya geldiniz mi? Belki yeniden, eşinizle birbirinize zaman ayırabiliyorsunuz. Belki yeniden çalışan bir anne oldunuz ve hâlinizden gayet memnunsunuz. Bunlar, ikinci çocuğu düşünürken atlanmaması gereken önemli faktörlerden bazıları. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, yenidoğan bir bebek bir süre hayatınızı ele geçirir. Bir bebekle ilgilenecek enerjinizin ve vaktinizin olup olmadığını iyi düşünün; tabii bu sırada çocuğunuzun da kardeşe hazır olup olmadığını hesaba katmayı unutmayın. Sonuç olarak; bir tanesinin yeterli olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

İkinci bebek İkinci bebek

Para durumunuz ne alemde?

Para her şey değildir; fakat bir aileye bakmak söz konusu olduğunda para da düşünülmesi gereken önemli bir unsurdur. Aileye yeni katılacak birinin daha beslenmesi, giyimi ve sağlığı söz konusu; dolayısıyla ekstra bütçeye ihtiyacınız olacak. Bir de iş durumunuz var. Çalışan bir anneyseniz ve çocuk doğduğunda zorlandığınız ve bir süre yalnızca çocuğunuzla ilgilenmek istediğiniz vakit işi bırakmayı göze alabilecek misiniz. İşe devam ederseniz bakıcı masraflarını karşılayabilecek misiniz?

İkinci bebek İkinci bebek

Siz kaç yaşındasınız?

Ne yazık ki annelikte yaşı da hesaba katmak gerekiyor. Eğer 39 yaşındaysanız ve iki çocuk yapmayı düşünüyorsanız, ikisi arasına 3 yıl koymak gibi bir lüksünüz yok. Yaşınız daha gençse ve sağlık problemleriniz yoksa daha esnek düşünebilirsiniz. Yaş mevzusunu eşinizle de konuşun; birçok çift çocukları belli bir yaşa geldiğinde kaç yaşında olacaklarını hesaplar.

İkinci bebek İkinci bebek

Eşinizle aynı fikirde misiniz?

Bazen çiftlerden biri hazırken öbürü değildir. İlk adım oturup, farklı olduğunuz noktaları konuşmak. O güne kadar üzerinde uzlaşamadığınız bakış açıları olmuş olabilir; bunları hemen çözemeseniz bile hem birbirinizi hem de üzerine tartıştığınız konuşarı daha iyi anlarsınız.

İkinci bebek İkinci bebek

Gönlünüzden geçen ne?

Büyük kararlar öncesi eline koca bir defter alıp “artılar, eksiler” listesi yapanlardan mısınız? Bu karar için mevcut alışkanlığınızı bırakın çünkü bu, kalbinizi dinleyerek vereceğiniz kararlardan biridir. İkiniz de istiyorsanız, belki bundan daha iyi, daha uygun bir zaman yoktur…

İkinci bebek İkinci bebek