Hayvanların çocuğunuzun gelişimini hızlandırdığını biliyor muydunuz? Pedagog Sevil Gümüş, “Hayvanları sevmek onlardan sevgi görmek, onlarla ilgilenmek, bakımı için sorumluluk almak çocuğunuzun birçok gelişim alanında gelişimini destekler ve çocuğunun zayıf olduğu alanlarda beceri kazanmasına ve bu alanlarda güçlenmesine yardımcı olur” diyor.

Hayvanların çocuğa faydaları Hayvanların çocuğa faydaları

Bir eğitim materyali yoktur ki çocuğun her gelişim alanına aynı anda hitap edip geliştirsin… Çocuklara her şeyi öğreten tek şey: “hayvanlar”. Pedagog Sevil Gümüş, “Hayvanlar çocukların duygusal, sosyal, fiziksel, zihinsel gelişimine şu şekilde katkıda bulunmaktadır” diyor: Zihinsel Gelişim: Hayvanlar dünyası çok çeşitlidir ve zengindir. Her hayvan farklı renklere, özelliklere, şekillere sahiptir ve çocuklar bunları keşfetmeyi çok sever. Bu çocuklarda araştırma, analiz etme, kategori yapma, ilişki kurma, problem çözme vb. becerilerin gelişmesi yardımcı olur.

Hayvanların çocuğa faydaları Hayvanların çocuğa faydaları

Duygusal ve Sosyal Gelişim: Çocuklar hayvanların birbirleriyle iletişimi gözler, onlarında mutlu, üzgün olduğunu gözler. Böylece arkadaşlarının ihtiyaçlarına daha duyarlı olmayı öğrenir. Ayrıca bir hayvanın bakım sorumluluğunu almak sorumluluk duygusunu geliştirir. Sorumluluk alıp, bunları yerine getiren çocuk bundan gurur duyar ve öz güveni artar. Dil Gelişimi: Hayvanlar hakkında konuşmak çocuklar için en eğlenceli konulardan biridir. Çocuklar hayvan hakkında konuşarak yaşıtlarıyla iletişim kurma şansı yakalar. Hayvanlar üzerine konuşacak çok şey olduğu için bu sohbetler çocukların arkadaş edinmelerine yardımcı olur. Eğer bir çocuk evcil hayvan besliyorsa; arkadaşlarına ona nasıl baktığını, onunla neler yaptığını anlatması konuşma becerisini ve kelime daracığını geliştirir. Fiziksel Gelişim: Çocuklar hayvanları taklit etmeyi çok severler ve onları taklit ederken zıplarlar, atlarlar. Bu büyük ve küçük kas gelişimine yardımcı olur.

Hayvanların çocuğa faydaları Hayvanların çocuğa faydaları

Örneklerle evcil hayvanların çocuklar üzerindeki etkisi

Büyük şehirlerde evcil hayvan beslemek oldukça zor. Fakat bu zorluğa çocuğunuz için katlanmanız çocuğunuzun sayısız faydaları olacağını unutmayın. “Şimdi bu faydaları ayrıntılı olarak yaşanmış örneklerle açıklamak ve önerilerde bulunmak istiyorum.” Diye Sevil Gümüş şunları anlatıyor: Balık, Hamsters, kuş süs hayvanlarıdır. Çocuk bu hayvanlarla fazla temas içinde değildir. Ama evde hiç hayvan olmamasındansa bu hayvanların olması faydalı olacaktır. Köpek, kedi, köpek dost hayvanlardır. Çocuklar bu hayvanları ellerinde tutabilir, sevebilir ve duygusal bir bağ arkadaşları gibi görebilirler. Bu nedenle havyaları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Yavru bir tavşanın anaokulundaki çocuklarda bir günde yaratığı etkiyi sizlere paylaşmak istiyorum. Yavru bir tavşanın bir günde çocuklar üzerinde yaratığı etkisini öğrenince 6 ay da nasıl bir etki yaratacağını tahmin edebilirsiniz.

Hayvanların çocuğa faydaları Hayvanların çocuğa faydaları

İlk fiziksel olarak güçlü fakat ince kas gelişimi gelişmemiş; empati kurma beceri ve sosyal becerisi zayıf bir çocuktan bahsetmek istiyorum. Tavşanı bu çocuğa verdiğimde önce doğru tutamadı ve tavşanın canını acıttı. Sonra ben “Böyle tutarsan canı acır daha nazik tutman gerekiyor. O daha bebek tavşan” diyerek nasıl tutması gerektiğini gösterdim. Çocuğun elleri çok güçlüydü ve gücünün farkında olmadan arkadaşlarına vuruyor ve arkadaşlarının canını acıttığını anlamıyordu. Bu çocuk tavşanla birkaç defa oynadıktan sonra tutmayı ve daha dikkatli olmayı öğrendi. O gün arkadaşlarına da daha sakin davrandı. Bunlar sadece bir günde oldu. Bir tavşanı evinizde de birkaç hafta bile misafir etmeniz çocuğunuzun çok yol almasını sağlayacaktır.”

Hayvanların çocuğa faydaları Hayvanların çocuğa faydaları