Artık infertilite yüzünden tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu yönde oluşan ihtiyaç yüzünden her köşe başında bir tüp bebek kliniği açılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın son yaptığı düzenlemelere rağmen, hala infertilite kliniği açmak o kadar da zor bir iş değil. Peki, bu oldukça zahmetli ve masraflı yöntemle bir bebek sahibi olmak isteyen aileler gidecekleri merkezi neye göre seçmeliler? Nelere dikkat etmeliler?

Chamberlain College of Nursing İnfertilite Merkezi dikkat edilmesi gereken 7 önemli noktayı şöyle sıralıyor:

(Türkiye için) Merkezin Sağlık Bakanlığı'ndan ve Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Müdürlüğü'nden izni ve belgeleri olmalı. Belgelerini mutlaka görmek isteyin. Bugüne kadarki destek verdikleri hasta rakamlarını ve başarı oranlarını isteyin. Her 10 kadın hastadan kaçında gebelik sağlanabilmiş sorun.

Tüp bebek kliniği seçimi Tüp bebek kliniği seçimi

Bazı klinikler 42 yaş üzeri tüp bebek uygulaması yapmıyor bunu aklınızda bulundurun. Daha önce tüp bebek uygulamasıyla bebek sahibi olmuş eş-dost-tanıdık-akrabalardan tavsiyelerini isteyin. Merkezin özel sağlık sigortanız ve SSK’nız ile durumunu öğrenin.

Tüp bebek kliniği seçimi Tüp bebek kliniği seçimi

Uzun zamandır gittiğiniz ve güvendiğiniz bir kadın doğum uzmanınız varsa onun tavsiyesine başvurun. Doktorunuzun her gittiğinizde size gerekli zamanı ayırıp ayıramayacağını, tüm sorularınızı yanıtlamak için her zaman orada olup olmayacağını ve cep telefonundan akşam ulaşıp ulaşamayacağınızı sorun.

Tüp bebek kliniği seçimi Tüp bebek kliniği seçimi