Evlerinde kedi besleyen çiftler, bebek yapmaya karar verdiklerinde hem kendi sağlıklarından hem de doğacak bebeklerinin sağlığından endişe edip, paniğe kapılarak biricik dostlarını birilerine vermeyi düşünebiliyorlar. Toksoplazma tedavisi elbette uzman doktorların alanına giriyor ancak bebek bekliyorsanız ve kediniz varsa toksoplazmaya karşı alabileceğiniz birtakım önlemler var. Veteriner Hekim Engin Erbaş, nasıl tedbir alabileceğinizi anlatıyor:

"İnsanların hamilelelik döneminde en çok korktuğu şeylerden biri de toksoplazmadır. Toksoplazmanın sebebi, toksoplazma gondii dediğimiz bir protozoondur. Bu parazit, kedilerin dışkısıyla beraber dışarı çıktığında ve sindirim yoluyla insanlar tarafından alındığında ciddi problemler doğurur. Özellikle hamilelik döneminde düşüklere ve bebeklerde birtakım problemlere yol açabilir.

Gebelikte kedi besleme Gebelikte kedi besleme

Burada yapılacak şey çok basittir: öncelikle kedimize ya da kedilerimize test yaptırmamız gerekir. Çıkan sonuç, onlarda da negatifse düzenli olarak parazit tedavisi, parazit muayenesi yaptırmamız gerekir. Pozitif çıktığında biraz daha temkinli yaklaşmamız lazım.

Gebelikte kedi besleme Gebelikte kedi besleme

Tabii ki kedimizi sokağa atacak ya da birilerine verecek değiliz. Hijyen koşullarına dikkat edeceğiz, parazit tedavilerini sektirmeden yaptıracağız. Kedimizin tuvaletini temizlerken eldiven kullanmamız; hatta gerekiyorsa birilerinden yardım alabiliriz. Bunun dışında korkmamız gereken bir durum yoktur."

Gebelikte kedi besleme Gebelikte kedi besleme