Gebelik öncesi dönemdeki ek folat ihtiyacını sadece besinlerden karşılanın zor olduğunu söyleyen Diyetisyen Nazlı Çelik, gebelikte vitamin kullanımının önemini anlattı.

Vitamin A, yağda eriyen dört vitaminden bir tanesidir ve farklı formlarda bulunur. Hayvansal kaynaklarda bulunanına önceden şekillenmiş (preformed) Vitamin A denir. Meyve ve sebzelerde bulunan formu ise provitamin A karotenoiddir. Yeterli A vitamini düzgün bir görsel işleyiş, fetal büyüme, üreme, bağışıklık ve epital doku bütünlüğü için gereklidir. Kadınlar için tüketilmesi önerilen A vitamini 10,000 IU/gün olarak belirtilmiştir. Gebelik sürecinde A vitamininin günde 10,000 IU/gün’den fazla tüketilmesi gelişimsel deformasyonlara sebebiyet verebilir.

hamile-hasta-ilav-1HAMİLELİKTE FOLİK ASİT KULLANIMI

Folik asit, deoksiribonükleik asit sentezi ve hücre bölünmesi için gerekli olan suda çözünebilen B-kompleks vitaminidir. Nöral tüp defektine (NTD) karşı kanıtlanmış önleyici özelliği nedeniyle gebelik öncesinde ve gebelikte tüketilmesi önemli bir vitamin olarak kabul edilmektedir. NTD ciddi beyin ve omurga kusurlarıdır. Ek folik asit kullanımı tavsiye edilmektedir, çünkü kadınlar için gebelik öncesi dönemdeki ek folat ihtiyacını sadece besinlerden karşılamak zordur. Önerilen günlük folik asit alımı gebelik öncesi çağdaki kadınlar için 400 mikrogram/gün, gebeler için ise 600 mikrogram/gün’dür.