Toxoplasma Gondii adındaki parazitin vücuda girmesiyle toksoplazma enfeksiyonu oluşur. “Bu da ne şimdi?” diyenlere durumu şöyle izah edelim:

Söz konusu parazit bazı hayvanların vücutlarında bulunur. Paraziti taşıyan hayvanların etlerinin pişirilmeden ya da az pişirilip yenmesiyle insana geçebilir. Toksoplazma aslında sık geçirilen bir enfeksiyondur, fakat diğer rahatsızlıklarla benzer belirtileri var diye genelde karıştırılır. Bu yüzden sıklığı insanlar tarafından fazla bilinmez. Ancak doğurganlık özelliğine sahip kadınların %25’inin bu enfeksiyonu daha önce geçirdiği tahmin edilir. Özellikle evde kedi besleyen kadınlarda enfeksiyon daha çok görülebilir. Kızamık gibi toksoplazma enfeksiyonu da tam bağışıklık bırakır; yani sadece bir kez geçirilir.

Gebelikte toksoplazma Gebelikte toksoplazma

Gebelikte toksoplazmanın önemi

Toksoplazma enfeksiyonu plasenta yoluyla bebeğe geçebilir. Bu durumun sonucunda düşük yaşanabilir ya da bebeğin göz ve beyin gibi organlarında kalıcı hasarlara yol açıp gelişme geriliğine sebep olabilir.

Gebelikte toksoplazma Gebelikte toksoplazma

Gebelik süresince her enfeksiyonun bebeğe geçeceğini söylemek yanlış olur. Fakat, eğer gebelik ilerlemişse enfeksiyonun bebeğe geçme olasılığı da yükselmiş demektir. Annenin toksoplazma enfeksiyonunu kapıp kapmadığı kanıtlandıktan sonra bebeğe bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek için “kordosentez” uygulanabilir.

Gebelikte toksoplazma Gebelikte toksoplazma

Peki Nasıl Korunacağız?

İlk önce toksoplazma enfeksiyonunu daha önceden geçirip geçirmediğimizi öğrenmeliyiz. Gebeliğin planlandığı dönemde ya da ilk haftalarında kanda toksoplazma IgM ve IgG ölçümleri yapılır. IgG'si pozitif olanların bu enfeksiyonu geçirdikleri kabul edilir. IgG’si pozitif olan adayların antikorları yeni bir enfeksiyona daha karşı koruyucu olduklarından hamilelik sırasında başka bir enfeksiyon geçirme risklerinin olmadığı kabul edilir.

Gebelikte toksoplazma Gebelikte toksoplazma

Bütün kadınlar hijyenlerine önem vermelidir. Fakat anne adayları daha temkinli olmalıdır. Hijyen kuralları onlar için daha önemlidir. Çünkü artık düşünmesi gereken başka bir canlı daha vardır. Bu yüzden, etleri iyi pişirerek yemeli, meyve ve sebzeleri bol suyla iyice yıkamalıdır. Kedilerle haşır neşir olunmamasında fayda var. Siz ne kadar temiz tutarsanız tutun, dışkılarında toksoplazma olma olasılığı çok yüksektir ve bir şekilde bu enfeksiyonu size geçirebilir.

Gebelikte toksoplazma Gebelikte toksoplazma