Dengeli ve sağlıklı beslenme günlük yaşantımız için yüksek oranda önem taşırken bu durum anne adayının hamile kalmayı planladığı dönemde daha da önem kazanıyor. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne ve baba adayları gebelik gerçekleşmeden beslenme düzenine dikkat etmeleri gerekiyor. Vücudun ihtiyacın olan vitamin ve minareleri depolamak gelişen hamilelik döneminde bebek sağlığı için çok değerli. Kötü alışkanlıkları hayatınızdan çıkartarak arınmış bir beden ile daha sağlıklı bir gebelik ve daha sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansınız yükseliyor.

Peki, besinlerle ilgili yeteri kadar bilgiye sahip miyiz? Dünyaca ünlü Forbes dergisi en sağlıklı 10 besini yayınladı.

Brokoli

Neredeyse tam anlamıyla detoks özelliğine sahip. Vücudunu toksinlerden arındırır. Üstelik tüm kanser risklerini azaltır. Mineral ve vitamin bakımından zengindir.

Elma

Diyet yapmak isteyen kişiler için oldukça cazip bir meyve. Yemekten yarım saat önce tüketildiğinde iştah azaltma özelliği gösterir. İçerdiği K vitaminleri sayesinde kemikleri güçlendirir. Akciğer kanseri, astım ve diyabet rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir kalkan oluşturur.

Fasülye

Kiloyu dengeleme özelliğine sahiptir. Kan şekerini düzene sokar. Kolon kanseri ve kalp rahatsızlıklarından korur.

Fındık ve fıstık

Haftada 5 kez kuru yemiş tüketen kişide kalp krizi ve kalp rahatsızlıkları yüzde 30-50 oranında azalma gösteriyor.

Kırmızı et

Dengeli miktarda tüketildiğinde kanserden korur. Kan yapımına yardım eder. Protein ve B12 açısından zengindir. Tabii fayda sağlayabilmeniz için işlenmemiş olması gerekir.

Nar

Var olan tümörlerin büyümesini engeller. Antioksidan etkisine sahiptir. Damarları korur ve kan basıncını dengeler.

Somon

Yoğun miktarda omega-3 içerir. Omega-3 ise beyninizi ve kalbinizi korur. Kan şekerini dengelemekte de oldukça yararlı bir besindir. Ayrıca ruh sağlığınızı dengeler.

Süt

Kanserle mücadele eden CLA asidini içerir. Mineral, vitamin ve protein bakımından zengindir.

Yaban mersini

Kanserden koruyucu antioksidanlara sahiptir. Hafızayı destekler. Lif bakımından da zengindir.

Yumurta

İnsan yaşamının en değerli yaşam kaynağı ünvanına sahip. Protein bakımından zengin iken kalori bakımından düşük olması da artı bir özelliği. Beyin sağlığınız için ve göz sağlığınız için çok önemli bir yere sahip.

new-born-700x498