Anne adayları hamilelikleri esnasında nasıl yatacakları konusunda çok düşünürler. Özellikle sırt üstü yatmaya alışkın anne adayı gece yarısı kendini sırtüstü yatarken bulunca panik yaşar. Bunun en büyük sebebi ise kulaktan kulağa dolaşan “sırt üstü yatınca bebek susuz kalır” endişesidir.

Uzmanlar –özellikle gebeliğin son üç aylık döneminde- sırtüstü yatmayı önermiyorlar. Bunun en önemli sebebi olarak; sırtüstü yattığımız zaman bebek rahimde baskı yaratıyor ve bu baskı ayaklar ve kalp arasındaki kan akışını bozuyor. Eğer gece uyandığınızda sırtüstü yatıyorsanız yavaş hareketlerle yan dönmeniz öneriliyor.

Gebelikte uyku pozisyonu Gebelikte uyku pozisyonu

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde –henüz rahim ağırlaşmadığı için- sırt üstü yatmakta bir sakınca olmasa da, karnınızı belirginleştikçe rahat edeceğiniz farklı bir pozisyon bulmanızda fayda olduğuna dikkat çekiliyor.

Gebelikte uyku pozisyonu Gebelikte uyku pozisyonu

Tavsiye edilen uyuma şekli ise şu şekilde;

Yan yatın. Eğer gebeliğin son üç ayındaysanız karnınıza destek olması için, karnınızın altına ince ve yumuşak bir yastık koyun. Arkanıza (belden kalçaya doğru) bir başka yastık daha yerleştirin bu sırt üstü dönmenizi de engelleyecektir. Daha rahat nefes almak için bir parça oturur pozisyonda olmaya ihtiyaç hissederseniz başınızın altına iki yastık koyun. Yan yatmakta en zorlanan kişilerin bile bacaklarının arasına bir yastık koyduklarında gayet rahat uyuduklarını aklınızda tutun.

Gebelikte uyku pozisyonu Gebelikte uyku pozisyonu