Hamilelikte-kozmetik-urunu-secimiGebelik birçok yönden dikkat edilmesi gereken hassas bir dönem ve bu dönemde anne adaylarını tedirgin eden faktörlerin başında, dışarıdan aldığı yabancı bir kimyasal ajana karşı bebeğin zarar görme ihtimali geliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Aksu, gebelik döneminde kozmetik ürün kullanımı ve cilt değişikliklerine dikkat çekti.

Gebelik esnasında kozmetik amaçlı kullanılan nemlendirici kremler, güneş koruyucu kremler, makyaj ürünleri, saç boyaları anne adaylarında bazı soru işaretlerine yol açıyor. Anne adaylarının bir kısmı bu ürünlerin hiçbirini kullanmamayı dahi tercih ediyor. Elbette ki gebelik esnasında dışarıdan alınan her türlü kimyasal hakkında bilinçli olmak ve güvenilir olan ürünleri kullanmak durumundayız. Çünkü bazı maddelerin anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği deneysel olarak kanıtlandığı gibi bazı maddelerin de hiçbir yan etkisinin olmadığı yine deneylerle gösterilmiştir. Bununla birlikte bazı maddelerin de kötü etkilerinin olup olmadığı yeterli deneysel çalışma olmadığı için halen bilinmemektedir.

SAÇLARA UYGULANAN KİMYASAL İŞLEMLER

Gebelik esnasında kullanılan kozmetik ürünlerle ilgili anne adaylarının sorduğu en sık sorulardan biri saç boyalarının güvenilir olup olmadığı yönünde. Piyasada bulunan ve en sık kullanılan saç boyaları ile ilgili yapılan deneylerde, bebek üzerinde kalıcı zararlı bir etki saptanmamış. Ancak gebelikte kullanılan saç boyalarının bebekte ilerleyen yaşlarda oluşabilecek birtakım hastalıklarla bağlantılı olabileceğine dair yayınlanmış raporlar da literatürde mevcut. Bu nedenle gebelik süresince saç boyasının kullanılmaması, mümkünse doğum sonrasına bırakılması önerilir.

Saç düzelticilerinin içerdiği sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasal oluşumlar nedeniyle kullanılmaları tavsiye edilmemektedir. Yine perma gibi yöntemler esnasında kullanılan kimyasal maddeler de saçlı deriden emilip kana karışabildiği için gebelik esnasında kullanılmamasını öneriyoruz.