Hamilelikte rastlanan sorunlardan biri de kabızlıktır.
Kabızlık, sert ve yoğun, az su içeren dışkı oluşması anlamına gelir.

Yani dışkının çıkarılma sıklığı değil, yapısı önemlidir (yine de dışkı çıkarma süresi çok uzarsa, bağırsakta kaldığı süre boyunca suyu emileceğinden dışkı sertleşmiş olacaktır). Hamilelikte kabızlığın en büyük sebebi rahmin bağırsak kıvrımlarına uyguladığı baskıdır (yani en çok 3 aylık dönemde görülür).

Gebelikte kabızlık Gebelikte kabızlık

Bir başka sebep de progesteronun kaslar üzerindeki gevşetici etkisinin bağırsak hareketliliğini azaltmasıdır (buna bağlı olarak hamileliğin ilk döneminde de görülebileceğini söyleyebiliriz). Kabızlığı önlemek için beslenme ve hayat stili gözden geçirilmelidir. Öğünlerde lif bakımından zengin besinlere (sebzeler, tam tahıllar) daha çok yer verilmeli

Gebelikte kabızlık Gebelikte kabızlık

Gün içinde her zaman yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapılmalı (özellikle düzenli yürüyüş yararlıdır) Bulantıyı da azdırmamak için, sık sık, azar azar, bol su tüketmek önemlidir. Kabızlığın laksatif preparatlar (şuruplar, fitiller, ev tipi lavman vs.) ile önlenmeye çalışılması ise yanlıştır (bunlar bağırsak duvarını tahriş ettiğinden hamilelikte veya hamilelik dışında kullanılması önerilmez).

Gebelikte kabızlık Gebelikte kabızlık