pregnant-womenSalonda veya güneşte bronzlaşma hamile olsanız da olmasanız da pek iyi bir fikir değildir. Bronzlaşmak, ultraviyole radyasyonun verdiği zarara karşı cildinizin bir savunma mekanizmasıdır. Kendinizi uzun süre boyunca ultraviyole ışınlarına maruz bırakmak yaşlanmanın etkilerini kötüleştirdiği gibi cilt kanseri riskini de artırır.

Güneş ışığına veya suni ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın bebeği nasıl etkilediğini tam olarak bilmiyoruz. Bazı araştırmalara göre anne adaylarındaki düşük folik asit seviyeleri ile ultraviyole ışınlarına maruz kalmak arasında bir bağlantı vardır. Bunun nedeni folik asitin ultraviyole ışınları tarafından parçalanmasıdır. Hamileliğin ilk birkaç haftasında takviye alınan yüksek seviyede folik asit, olası beyin veya omurga kusurlarına karşı bebeği korur. Bu yüzden hamile kaldığınız ve erken hamilelik dönemlerinde, ultraviyole ışınlarına yoğun ve uzun süreli maruz kalmamaya çalışın. Ayrıca hamileliğinizin ilk 3 ayında mutlaka folik asit takviyesi alın.

Hamilelikte güneşlenmek
Hamilelikte güneş altında sakin bir akşamüstü geçirmek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Sadece çok sıcaklamamaya ve mutlaka güneş koruyucu krem kullanmaya dikkat edin. Hamilelikte cildiniz daha hassas olacağı için güneş altında daha kolay yanabilirsiniz. Eğer sizin de cildiniz böyle hassas ise mümkün olduğunca güneşten uzak durun.

Hamilelikte dışarı çıkacaksanız bol miktarda güneş kremi kullanın. En ucuz güneş kremlerini bumudur.com’da kısa sürede bulabilirsiniz. Hamilelikte cildiniz daha kolay renk değiştirir. Bunun nedeni güneş altında kalındığında cildi koyulaştıran hormonların hamilelerde daha fazla sayıda bulunmasıdır. Bu hormon yüzünüzde koyu lekelere veya hamile karnınızda çizgiye (linea nigra) neden olabilir. Hamilelikte güneşlenmek derideki bu değişiklikleri daha da belirginleştirir.

Günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmamaya çalışın. Sıcak güneş altında saatlerce durmak aşırı ısınma ve sıvı kaybına neden olur. Bunlar anne karnındaki bebek için zararlıdır.

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)