hamilelikte gögüslerde değişim, hamilelikte gögüslerin değişimi, hamilelikte gögüslerdeki değişim, hamilelikte memelerde değişim, hamilelikte gögüs değişimi, hamilelikte göğüslerdeki değişimler, hamilelikte gögüslerdeki değişiklikler nelerdir, hamilelikte göğüste renk değişimi


Göğüsler çok çabuk değişime uğrar, hamilelik kesinleşmeden önce belirtiler verir.

Meme gerginleşir ve hacmi artar; bu acıya ve kaşıntıya neden olur. Daha sonra meme ucu genişler ve rengi koyulaşır. Meme dokusunun kan ihtiyacı arttığından deri altında bulunan damarlar belirginleşir. Son aylarda meme ucundan sarımsı renkte, yapışkan, koyu kıvamlı birkaç damla sıvı gelebilir.

Hamilelikte memedeki değişimler Hamilelikte memedeki değişimler

Bu sıvının gelip gelmemesi süt vermeyi etkilemez; sıvının gelmesi doğumdan sonra bol süt üretimi olacağına işaret etmez ya da gelmemesi memenin süt üretme kapasitesi hakkında şüphe edileceği anlamına gelmez. Hamilelikten önce meme, az miktarda küçük salgı bezlerinden ve bol miktarda yağ dokusundan oluşur.

Hamilelikte memedeki değişimler Hamilelikte memedeki değişimler

Hamilelik sürecinde yağ dokusu giderek azalır ve yerini artan salgı yapan meme dokusuna bırakır. Doğuma yakın salgı yapan doku alanın neredeyse hepsini kaplar ve böylelikle meme süt üretmeye hazırlanmış olur.

Hamilelikte memedeki değişimler Hamilelikte memedeki değişimler