Hamilelik heyecan ve mutluluk verici bir olay olmakla birlikte ağız sağlığı açısından beklenmedik değişimlere yol açabilir.

Hamilelik gingivitisi:

Ostrojen ve progesteron hormonlarındaki değişiklikler sonucu artan kan akımı diş etlerinde şişme kanama ile belirgin kırmızımsı süngerimsi bir görünüme yol açar.Bu nedenle bakteri birikimi artar ve diş eti sağlığı bozulur.Hamilelik gingivitisi olarak anılan bu durum 2. ve 3. trimesterlerde artarak devam eder, 8. ayda maximum noktaya çıkar ve 9. aydan itibaren azalmaya başlar. Hastanın ağız bakımına özen göstermesi ve diş hekiminin temizlemesi, şiş diş etlerinin oral hijyeni zorlaştırması nedeni ile çok önem taşımaktadır. Her yemekten sonra ve yatmadan önce hasta dişini fırçalayıp, diş ipi kullanmalı, eğr sabahları bulantı yapıyorsa ağız gargaraları kullanmalıdır. Ancak gargara tek başına yeterli nolmayacaktır.

Hamilelikte diş bakımı Hamilelikte diş bakımı

Hamilelik tümörleri:

Hamilelik gingivitisi sonucu iyi huylu tümoral oluşumlar meydana gelebilir. Eğer bunlar rahatsızlık veriyorsa diş hekimine baş vurulmalıdır.

Hamilelikte diş bakımı Hamilelikte diş bakımı

Hamilelikte beslenme:

Hamilelik esnasında beslenme rejimi değişmekte tatlı, dondurma gibi çürük gelişimine yol açabilecek besinler tüketilmektedir. Mümkün olduğu kadar beslenme alışkanlıkları korunmaya çalışılmalıdır. Et, balık ve günlük bu tür B12 vitamininden zengin yiyecekler ile taze meyve gibi C vitamini yönünden zengin yiyeceklerin tüketilmesi ağız sağlığı açısından yararlı olacaktır. Kalsiyum açısından zengin diyette ağız sağlığına yardımcı olacaktır. Inanışın aksine hamile ve emziren kadınlarda bu nedenle dişlerden kalsiyum kaybı olmaz. Kalsiyumca zengin gıda dişlere faydalı olmaktadır. Hamilelik gingivitisi yanlış beslewnme ve iyi olmayan ağız hijyeni diş ve diş etlerinde hamilelikte çürük oluşumunu artırarak ve hijyeni zorlaştırarak istenmeyen sorunlara yol açmaktadır.

Hamilelikte diş bakımı Hamilelikte diş bakımı

Florid kullanımı:

Hamile kadınlarda yeterli miktarda alınan florid, bebeğin gelişimi ve daha sonraki diş sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Hamilelikte diş bakımı Hamilelikte diş bakımı

Amalgam dolguların etkileri:

Araştırmalarda amalgam dolgulardaki civa benzeri maddelerin bir sorun yaratmadığı bildirilmiştir. Yine de istenirse gerekli olmamakla birlikte kompozit dolgularla değiştirilebilir.

Hamilelikte diş bakımı Hamilelikte diş bakımı

Röntgen ve anestezi:

Çok acil durumlar dışında hamilelerden röntgen alınmaz.Genel anestezi gerektiren tedavilerde uygulanmaz. Diş ağrısı veya diş ve diş etlerindeki enfeksiyonlar bebeği ve hamileliği etkileyeceği için acil durumlardır. Acil durumlarda doğuma kadar hastayı rahatlatıcı tedaviler uygulanıp daha sonra tedavilerine devam edilir. Hastaya müdahale için en uygun dönem 2. üç aylık dönemdir (2. trimester).

Hamilelikte diş bakımı Hamilelikte diş bakımı

İlaçlar:

Diş hekimliğinde kullanılan bir çoğu hamilelerde kullanılabilmekle birlikte, hastalara ilaçlar takip yapan kadın doğum doktoru ile konsulte edilerek yazılır.

Hamilelikte diş bakımı Hamilelikte diş bakımı

Özel tedavi planlaması:

En ideali hamile kalmadan önce kontrolleri ve tedavileri diş hekimine giderek yaptırmaktır. Eğer bu mümkün olmamışsa yinede geç kalınmış sayılmasınız ağız ve diş sağlığınızı korunmasına yönelik işlemleri yaptırabilirsiniz. Hekiminize hamile olduğunuzu veya olabileceğinizi mutlaka söylemeniz gerekir. Hamilelik diş hekimine gittiğiniz zaman heyecana yol açabilir. Hiç heyecanlanmadan gönül rahatlığı ile diş hekimine gidebilirsiniz.Rahatlayıp, anne olmanın tadını çıkarmanız bebek ve sizin sağlığınız açısından çok önemlidir.

Hamilelikte diş bakımı Hamilelikte diş bakımı