dreamstime_s_30592349
Astım ve alerjik problemi olan kadınların hamilelik öncesinde gerekli alerji testlerinin yapılması şart .

Bebeğin sağlıklı doğması, anne adayının sağlığına bağlı. İşte bu sebeple hamilelerin sağlıklarına herkesten daha fazla özen göstermeleri gerekiyor. Özellikle astım, alerji gibi kronik hastalıkları olanlar çok daha fazla özen göstermeli. Biz de bu konuda Acıbadem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm Başkanı Prof. Dr. Umur Çolgar ile söyleştik.

Alerji problemleri hamilelik sırasında sık görülüyor mu?
Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan akciğer hastalığının astım ve alerjik sorunlar olduğu belirtiliyor. Araştırma sonuçlarına göre hamilelerin, yaklaşık üçte birinde astım ve alerjiyle ilgili problemler artış gösteriyor, üçte birinde değişmiyor, üçte birinde ise iyileşiyor. Bu nedenle anne ve çocuk sağlığı açısından hamile kalmadan önce yaptırılacak testler büyük önem taşıyor.

Hamilelik öncesinde alerji konusunda tedbir almak gerekir mi?
Astım ve alerjik problemi olan kadınların hamilelik öncesinde gerekli alerji testlerinin yapılması şart . Böylece hastanın duyarlı olduğu alerjenlere karşı duyarsızlaşma yapılarak hamilelik sırasında oluşabilecek krizlere karşı önlem alınabilir. Bu işlem hamilelik sırasında da yapılabilir. Ancak aşırı bir reaksiyon oluştuğu taktirde bu bebeğe de zarar verebilir. O nedenle hamilelik öncesinde yapılmasında ve bununla ilgili kayıtların iyi tutulmasında fayda vardır.

Bu hastalıkları taşıyan anne adaylarının hamilelikte ilaç kullanmaları sakıncalı mıdır?
Hamilelik döneminde güvenilirliği kanıtlanmamış hiçbir ilacın kullanılması önerilmiyor. Hamilelik döneminde astım ve alerji açısından en sık beta-mimetik ve steroidlerin aerosol formları kullanılıyor. Beta mimetikler anne kalbinin düzensiz çalışmasına neden olabilir. Steroidler annede oral pamukçuk yapabilir. Her iki grup ilacın da bebek üzerinde belirgin bir anomaliye yol açtığı gösterilememiştir. Steroidlerin hayvan deneylerinde fetusta yarık damağa yol açabileceği saptanmış. Ancak insan fetuslarında ise bir sorun oluşturmuyor. Hamilelikte kullanılacak diğer astım ilaçları antikolinerjikler ve tefilindir.