Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Müge Aksoy, gebelik ile ilgili en çok merak edilen sorulara yanıt verdi.

Gebelikte yapılan 50 gr şeker yükleme testinin anne karnındaki bebeğe zarar verdiği yönünde söylentiler var. Bu ne derece doğru?

Gebelikte 24-28 haftalar arasında yapılan 50 gr. glikoz yükleme testinin gebeye herhangi bir etkisinin olmadığı bilimsel çevrelerde net olarak ispatlanmıştır, aksine olası bir tedavi edilmemiş gebelik şekeri hem anne hem de bebek açısından gebeliğin gidişatını, doğumu ve sonrası dönemi ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir.

Gebelik Gebelik

Gebelikte yapılan dörtlü tarama testi ne derece gereklidir?

Şu an için gebelikte ikili testin duyarlılığı, 3’lü ve 4’lü testten daha duyarlı kabul edilir. Dolayısıyla ikili test normal ise dörtlü teste gerek yoktur.

Gebelik Gebelik

Dış gebelik operasyonlarından sonra1 yıl gebe kalınamayacağı söyleniyor, doğruluk payı nedir?

Kişideki dış gebelik operasyonunun durumuna göre böyle bir soruya cevap verilebilir. Basit bir salfingostomi veya salfenyektami sonrası ortalama 3 ay sonrasında yeni bir gebelik düşünülebilir.

Gebelik Gebelik

Genital bölgedeki siğiller gebelikte bebeğe geçer mi?

Genital bölgedeki HPV’nin neden olduğu “condyloma arcuminato” adı verilen genital siğillerin normal doğum esnasında aktif ise bebeğin ağız, boğaz ve solunum yollarına geçme olasılığı vardır. Bu nedenle normal doğum öncesi anne adayı bu yönden de muayene edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Gebelik Gebelik

Çoğul gebeliklerde mutlaka sezaryen doğum mu yapılmalıdır? Normal doğum şansı yok mu?

Annenin en azından ikinci gebeliği olması bebeklerin geliş pozisyonlarının baş-baş olması durumunda normal doğum kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Gebelik Gebelik

Erken doğum riski genetik midir?

Yapılan çalışmalar erken doğumun (36. haftadan erken) çok sayıda sebebinin olmasının yanı sıra genetik faktörün de tetikleyici olduğunu göstermiştir.

Gebelik

Tek yumurtalıkla gebe kalınabilir mi?

Evet, tek yumurta ile de gebe kalmak mümkündür.

Gebelik Gebelik

Gebelikte üstüne adet görmek nedir?

Gebelikte üstüne görme olarak bahsedilen tutunma (implantasyon) kanamasıdır, düşükle sonlanmadığı takdirde bebeğe herhangi zararı yoktur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Müge Aksoy

Gebelik Gebelik