Pek çok kadının hamile olmasa dahi kilosu ve görüntüsüyle meseleleri olduğunu biliyoruz. “keşke daha ufak popom olsaydı, kollarım daha sıkı olsaydı, keşke göğüslerim daha dik olsaydı” diye düşünen kadınlara alt üst olmuş hormon dengesi ve hamileliği ekleyin…

Evet hamileliğini çok keyifli geçiren ve kendisini eskisinden daha güzel bulan kadınların sayısı hiç de az değil ancak herkes için durum böyle olmuyor: Hamileliğiniz esnasında odaklanmanız gereken sizin ve bebeğinizin sağlığı için en iyisinin ne olduğu. Bu demek oluyor ki; İyi yemeli, sağlıklı beslenmeli ve haliyle bir miktar kilo almalısınız.

Hamilelikte görüntü Hamilelikte görüntü

Amerikan hamile sağlığı Birliği tarafından açıklanan araştırmaya göre hamileliği esnasında “manken gibi” görünmek için yemeyi azaltan kadınların sayısı hızla artıyor. Mide bulantısı yaşamadığı halde, etraftan “yemek yemesi” gerektiğine dair baskı görmemek için mide bulantılarından şikayetlenen anne adayları, hamilelik esnasında anoreksiya dahil pek çok yemek rahatsızlığı geliştirebiliyorlar. Tek istedikleri incecik kollar ve bacaklar ama basket topu yutmuş bir karın ile fotoğraflarda ve sokakta iyi görünmek.

Hamilelikte görüntü Hamilelikte görüntü

Peki bunu yapan anne adaylarını neler bekliyor? Hemen anlatalım:

· Erken doğum · Düşük kilolu bebek · Ölü doğum · Bebekte büyüme yavaşlaması · Bebekte solunum güçlükleri · Şeker hastalığı · Doğum esnasında komplikasyonlar · Depresyon · Düşük · Preeklamsi

Hamilelikte görüntü Hamilelikte görüntü

Eğer hamile kaldığınız anda nasıl göründüğünüz sizin için mesele haline gelirse lütfen kendinize karşı dürüst olun ve psikolojik destek alın. Bir beslenme uzmanı eşliğinde, sağlıklı yaşayabilir ve kontrollü kilo alarak sapasağlam bir bebek dünyaya getirebilirsiniz.

Hamilelikte görüntü Hamilelikte görüntü