Anne adayları için en çok heyecan veren deneyimlerden biri de bebeğin ilk hareketlerini hissetmektir değil mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Alper Mumcu “Anne adayları için bebeklerinin hareketini hissetmek önemli olduğu gibi bebeğin durumunu da yansıttığı düşüncesi olaya ayrı bir boyut kazandırır.” diyerek konuyla ilgili bilgi veriyor.

Bebeğin hareketlerini hissetmek Bebeğin hareketlerini hissetmek

Hamile bir kadının karnındaki bebeğin hareketlerini ilk kez hissetmesine quickening adı veriliyor. Bu hareket pek çok gebe tarafından baloncuklar, kelebeğin kanat çırpması ya da karnın içinde gaz dolaşması olarak algılanıyor. Op. Dr. Alper Mumcu, “İlk bebeğine hamile olanlar bebeğin ilk hareketini genelde gebeliklerinin 18 ile 24. haftaları arasında fark ederler. Anne adayı için bu çok heyecan verici bir deneyimdir. Tecrübeli anneler ise hem ne hissettiklerini bildikleri için hem de ilk gebeliğe göre rahim daha gergin olduğu için biraz daha erken, genelde 16. haftadan sonra bebeklerinin "kanat çırpışını" fark ederler.” diyor.

Bebeğin hareketlerini hissetmek Bebeğin hareketlerini hissetmek

İlk tekme neden bazı anne adaylarında gecikir?

Heyecan içinde olan anne adayları için bebeklerinin hareketini hissetmek önemli olduğu gibi bu tekmeler bebeğin durumunu da anlatıyor. Op. Dr. Mumcu, “4 ayı geçmesine rağmen hareketleri hissedemeyen anne adayı telaşlanır. Oysa quickening için anne adayının ağırlığı, bebeğin ve plasentanın pozisyonu önemlidir. Aynı gebelik haftasında olmalarına rağmen bir anne adayının bu hareketleri hissedebilmesine rağmen diğerinde henüz bir kıpırdanma olmaması bu farklılıklardan kaynaklanır.”

Bebeğin hareketlerini hissetmek Bebeğin hareketlerini hissetmek

Hareket sayısı önemli!

İçinde başka bir canlının hareket etmesinin yarattığı eğlence dışında anne adaylarını düşündüren bir başka konu da hareketlerin sayısı. Kimine göre bebek az hareket ederken kimine göre de çok hareketlidir. Gerçekten de gebeliğin 28. haftasından sonra bebek hareketlerinin sayısı bebeğin iyilik hali hakkında bilgi verebiliyor. OP. Dr. Mumcu konuyla ilgili şu ipuçlarını veriyor: “Hareketlerin azalması bebeğin sıkıntıda olduğunu düşündürür ve ileri tetkik gerektirir. Bebek hareketlerinin sayılması pek çok uzman tarafından kullanılan ve giderek popülerlik kazanan bir uygulamadır. Basit, ücretsiz ve herkesin yapabilir olması tekniği cazip kılmaktadır. Fetal hareketleri saymaya başlamak için en uygun zaman gün içinde bebeğin en aktif olduğu anlardır. Kaydetmeye başlarken hareketi ve saatini yazın. Her harekette kağıda bir işaret koyun. 10 harekete ulaştığınızda saati yeniden not edin. Bu testi her gün hemen hemen aynı saatlerde yapın.Eğer o gün bebek braz sakin ise 5-10 dakika yürüyün, şekerli birşeyler yiyip için ve daha sonra sol yanınıza dönüp yatın. Ufaklığın uyanıp uyanmadığına dikkat edin. Bu sırada bebeğin her hareketinin anne adayı tarafından hissedilemeyeceğini unutmayın.Normalde bebeğinizin 4 saatte en az 10 kez hareket etmesi gerekir. Eğer bu sayı 10'dan az ise doktorunuzu arayın. Çok hareket eden bir bebeğin ileride hiperaktif olması gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda bazı söylentilerin aksine bebek hareketleri ile cinsiyetinin de herhangi bir bağlantısı yoktur.”

Bebeğin hareketlerini hissetmek Bebeğin hareketlerini hissetmek

Bebek hareketlerini daha kolay hissetmek için ipuçları

• Yatağa uzanın ve rahatlayın • Şekerli bir şeyler için • Yüzükoyun yatın • Bebek 28 haftadan büyükse sırt üstü yatın • Karnınıza walkman dayayın ve müzik çalın. İşe yarayacaktır.

Bebeğin hareketlerini hissetmek Bebeğin hareketlerini hissetmek