bebeğin cinsiyetini belli eden hurafeler, hamilelikte çiğ ete dokunma, hamilelikte çiğ ete dokunmak, hamilelerin çiğ ete dokunması, hamilelik çiğ ete dokunmak, gebelikte çiğ ete dokunmak, gebelikte çiğ ete dokunma


Hamilelikle ilgili şehir efsaneleri ile neredeyse kendimizi bildiğimizden beri karşılaşıyoruz. Gerek büyüklerimiz, gerek arkadaş çevremiz, gerekse konu komşumuz kulağımıza mutlaka bir şeyler fısıldıyor. Tüm bu duyduklarımız zamanla bilinçaltımızın gerilerine itilirken gün gelip bebek sahibi olmaya karar verdiğimizde bir bir gün yüzüne çıkıyor. Doğruluk payının ne olduğunu bilmediğimiz halde bebeğimizi koruma içgüdüsü hissediyoruz. Kulağa çok saçma gelse de ya doğru ise düşüncelerinden kendimizi geri alamıyoruz.

Bu içeriğimizde sizler için hamilelik hurafelerini derledik, tabii yine inanmak ya da inanmamak sizin inisiyatifinizde.

‘’Bebeğin cinsiyetini annenin karın şekli belirler.’’

Yıllardır süre gelen ‘’Kız bebek annenin güzelliğini alır’’ cümlesini eminiz ki hepiniz biliyorsunuzdur. Yani anne adayının hamilelik sürecinde sahip olduğu dış görünüş ile bebeğin cinsiyetinin belli olacağına duyulan inanç… Oysaki anne adayının karnının sivri ya da yayvan olması değişkendir. Bebeğin cinsiyeti büyüyen karna göre belli olmaz. Çünkü bebeğin cinsiyeti anne rahmine yerleşir yerleşmez bellidir.

Hamilelik hurafeleri Hamilelik hurafeleri

‘’8 aylık doğan yaşamaz 7 aylık doğan yaşar.’’

Bir diğer inanış ise erken doğan 7 aylık bir prematürenin 8 aylık doğan prematüreye göre yaşama şansının daha yüksek olduğu yönünde. Doğru olan ise bebek anne karnında ne kadar fazla vakit geçirirse erken doğumdan o kadar az zarar görür. Üstelik günümüzde tıbbın sahip olduğu imkanlar yenidoğan ünitesinde bebeklerin yaşama şansını yükseltiyor. Çok ciddi bir sorun olmadıktan sonra 6 aylık doğan bebeklerin yaşama ihtimali bile çok yüksek.

Hamilelik hurafeleri Hamilelik hurafeleri

‘’Bebeğin saçı çıkarken annenin midesi ekşir.’’

Hamileliğin 5. ayında anne adaylarının yaşadığı mide ekşimesi ile bebeğin saçının çıkması arasında bir bağlantı kurulsa da bu doğru değildir. Bebek anne rahminde büyüdükçe mideye olan baskı artıyor ve yemeklerden sonra asidin yemek borusuna çıkma ihtimali yükselerek hamilelerde reflüyü tetikliyor. Bu sebeple de anne adaylarının 5. ayda mide ekşimeleri söz konusu oluyor.

Hamilelik hurafeleri Hamilelik hurafeleri

‘’Hamileyken çiğ ete dokunma mikrop kaparsın’’

Anne adaylarının kendilerini ve bebeklerini koruması açısından çiğ et tüketmemesi ve meyve-sebzeleri güzel dezenfekte etmesi gerekir. Çünkü çiğ yenen bir etten ya da iyi yıkanmamış meyve-sebzeden geçebilecek enfeksiyonlar küçümsenmeyecek kadar önemlidir. Fakat hamile kadının çiğ ete dokunmaması gerekir yönündeki iddialar tamamen asılsızdır. Ete dokunmakla enfeksiyon geçmiyor. Tabii el hijyenin de son derece önemli olduğunu belirtmek isteriz.

Hamilelik hurafeleri Hamilelik hurafeleri

‘’Havaalanı dedektörlerinden geçme, bebeğe zararlı.’’

Havaalanında geçtiğimiz dedektörler sadece metalleri tespit etmek için yani X ışını içermiyorlar. Dolayısıyla anne adayının alışveriş merkezlerinde ya da havaalanında detektörden geçmesi bebeğe zarar vermiyor. Aynı zamanda anne adayının erken doğum gibi tehlike içeren riskleri yoksa doktoruna danışarak uçağa binmesinde bir sakınca olmuyor.

Hamilelik hurafeleri Hamilelik hurafeleri