Daha ilk muayeneden itibaren gebelik boyunca ne yemeniz, ne içmeniz gerektiği hakkında pek çok şey duyacaksınız. Kalsiyumun bu dönemde sizin ve özellikle de bebeğinizin kemikleri için çok önemli olduğunu öğreneceksiniz, doğum sırasında oluşabilecek birtakım kusurları önlemede folik aside gerek duyacağınız mesajını alacaksınız. Peki uzak durulması gereken besinler hangileri? Tavsiyeler her yıl değişip duruyor, beş yıl önce gayet sağlıklı olduğu düşünülen şeyler bugün kesinlikle uzak durulması gerekenler listesinde yer alabiliyor. Dokuz ay boyunca kesmeniz gerekenlere bir göz atalım.

Hamilelikte kaçınılması gereken besinler Hamilelikte kaçınılması gereken besinler

YUMURTA

Bu dönemde kimse yumurtadan uzak durmanızı tavsiye etmez. Yumurta, nitelik bakımından zengin bir protein kaynağı olup kolin gibi çok önemli besinler içerir. Fakat tifo, gıda zehirlenmesi gibi rahatsızlıklara da yol açan ve gebelikte vereceği zarar normal şartlarda insanlara verdiğinden çok daha büyüktür. Çünkü içerisinde bir bakteri türü olan salmonella taşıma ihtimali vardır. Yumurtanın zarar vermeyeceğinden emin olmak için yalnızca buzdolabında muhafaza edilenlerden alın ve kirli veya çatlak kabukluları atın. Sarısı az pişeceği için yağda yumurta yerine çırpılmış ve iyice pişmiş omlet şeklinde tüketin. Ayrıca içinde çiğ yumurta kullanılan yiyeceklerden uzak durun, pişmemiş kekinizin tadına bakmayın, çırpıcıyı yalamayın.

Hamilelikte kaçınılması gereken besinler Hamilelikte kaçınılması gereken besinler

YUMUŞAK PEYNİRLER

Keçi peyniri, keçi sütünden yapılmış beyaz peynir, küflü peynir gibi çeşitlerinden kaçınmak gerekiyor. Çünkü bunların bir kısmı pastörize edilmemiş sütten yapıldığından gıda zehirlenmesine yol açabilen listeriya bakterisi içerebiliyor. Cheddar, parmesan gibi bekletilmiş peynirlerde bakteriler doğal olarak ölürken pastörize edilmemiş sütten yapılanlar yüksek risk taşıyor. Hamile kadınların bağışıklık sistemi zayıfladığından gıda kaynaklı bazı hastalıklara eğilimleri artıyor. Bu hastalıklara ilk üç ayda yakalanıldığında da düşük ve erken doğum tehlikeleri doğuyor.

Hamilelikte kaçınılması gereken besinler Hamilelikte kaçınılması gereken besinler

KAFEİN

Araştırmalar, gebelik süresince kahve, çay, kola, kakao ve enerji içecekleri yoluyla yüksek dozda kafein alımının düşük riskini arttırdığı görüşünü doğruladı. Günde 200 mg’dan fazla (iki fincan ve üstü kahve veya 330 gramlık kafein içeren içeceklere karşılık geliyor) kafein alan hamile kadınların düşük riski ,kafeinli içecek tüketmeyen kadınlara oranla iki kat daha fazla. Beslenme uzmanları en iyisinin, düşük riskinin en yüksek olduğu ilk üç ayda kafeinsiz kahve ve diğer içecekleri tercih etmek olduğunu düşünüyor.

Hamilelikte kaçınılması gereken besinler Hamilelikte kaçınılması gereken besinler

BALIK

Birçok balıkta bulunan cıvanın bebeğiniz için tehlikeli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Cıva, ceninlerde beyin gelişimini engelleyen bir nörotoksin (sinir dokusuna zarar veren toksin). Kirlilikten suya karıştığında bitkilerden küçük balıklara, küçük balıklardan büyük balıklara geçerek en büyük yüzgeçlilerde en yüksek oranda bulunuyor. “Sakın ha!” listesinde yer alan fazla cıva taşıyan balıklar şunlar: Köpekbalığı, Kuzey ülkelerinde yaşayan iri uskumrugiller, kılıçbalığı ve orkinos. Ton balıklarının hepsi yasak değil. Tonlu sandviç seviyorsanız cıva seviyesi oldukça düşük olan ton konservelerinden haftada bir iki kere, 330 gramı geçmemek kaydıyla tüketebilirsiniz. Hamileyken kadınların sık sık yaptığı hata, bütün balıklardan uzak durmaktır. Oysa somon balığı hem cıva içermez hem de gebelik boyunca büyük gereksinim duyulan omega 3 yağ asidi deposudur. Sonuçta hangi balığı yerseniz yiyin, önemli olan çiğ ya da az pişmiş olmasından kaçının.

Hamilelikte kaçınılması gereken besinler Hamilelikte kaçınılması gereken besinler

ET

Hafta sonu için mezeciden şarküteri almayı düşünüyorsanız dikkat; imalathanede veya mezecide gerektiği gibi işlemden geçmedilerse listeriya taşıyor olabilirler. Tedbir olarak bakterileri öldürmek için şarküteri ürünlerini evde ısıtın. Ayrıca kuzu ya da sığır eti pişireceğiniz zaman da iyi pişirin. Bu etlerde toksoplazma denen ve nadir görülmekle birlikte ölü doğuma ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir bakteri bulunabiliyor.

Hamilelikte kaçınılması gereken besinler Hamilelikte kaçınılması gereken besinler

ALKOL

Alkol konusundaki tavsiyeler gayet açık. Yapılan araştırmalar sonunda hamile ya da hamile kalma ihtimali olan bütün kadınların, alkolden uzak durması tavsiye ediliyor. Bütün araştırma merkezlerinin ortak görüşü, hamilelikte zararlı olmayan herhangi bir alkol seviyesinin söz konusu olmadığı şeklinde. Yine de doktorunuz alınan alkolün zararsız olduğunu söyleyebilir. Bazı ülkelerde kısıtlamalar daha az olabiliyor. Bilmeniz gereken şey, alkolün derhal plasentaya geçtiği gerçeği... Yani siz içtikçe bebeğiniz de içmiş oluyor. Düzenli ya da aşırı alkol alan hamile kadınlar bebeklerinde sonradan ortaya çıkan hafif ya da ağır öğrenme güçlüğü, fiziksel anormallikler, merkezi sinir sisteminde bozukluklar meydana gelebiliyor. Yine yapılan bir araştırma, gebelik süresince alkol almış kadınların çocuklarında, davranış bozukluğu olduğu ortaya koyuyor.

Hamilelikte kaçınılması gereken besinler Hamilelikte kaçınılması gereken besinler