Kadınlarda psikolojik ve fiziksel değişimlerin yaşandığı hamilelik döneminde yaşanan olumsuz gelişmeler, hamililek depresyonunu tetikliyor. Bu durumda, tüm olumsuzlukları ortadan kaldırma görevi eşe ve çevreye kalıyor.

Anne adayı için, en hassas olduğu dönemlerden biri olan hamilelikte eşten ve çevreden gelecek destek çok önemlidir. Erkekler için her ne kadar zor bir durum olsa da, eşinin hamilelikte yaşadığı olumlu ve olumsuz duygulardan en çok etkilenen yine onlar olur. Eşine destek olmak için bu zorlu süreçte erkeğin bu duruma adapte olması önemli bir faktördür.

Hamile psikolojisi Hamile psikolojisi

Fiziksel değişimlerin de etkisiyle zaman zaman kadın kendisinin ihmal edildiğini, yalnız bırakıldığını düşünse de baba adayları bunun böyle olmadığını çeşitli yollarla eşlerine anlatabilirler.

Hamile psikolojisi Hamile psikolojisi

Anne adayının hamilelik sürecini rahat geçirebilmesi için baba adaylarının dikkat etmesi gereken bazı noktalar şunlar:

İhtiyaç duyulduğunda yakın çevreden sosyal destek istemek. Eşle iyi bir iletişim içerisinde olmak. Hamilelik dönemi hakkında bilgi sahibi olmak. Sosyal çevreden uzak kalmamak. Bebeğe hazırlıkla ilgili deneyimli kişilerden bilgi almak, eğer yoksa bu konudaki profesyonellerden yardım istemek. Gereksinim duyuluyorsa, psikolojik destek almak.

Hamile psikolojisi Hamile psikolojisi